Muže nalezli štětští strážníci mrtvého

Štětí - K otevření bytu v ulici 1. máje, který patřil sedmapadesátiletému muži museli přistoupit štětští strážníci. Domnívali se, že by muž, který byl silný diabetik, mohl být v ohrožení života. „Následně jej strážníci nalezli již několik hodin mrtvého. Událost byla předána Policii České republiky,“ informoval Jiří Hykl, ředitel štětské městské policie.


Pracovní stroj vyřadil z provozu

Lovosice - V uplynulých dnech se do nádrže pracovního stroje v ulici Nádražní v Lovosicích vloupal zloděj. Z nádrže odčerpal 200 litrů hydraulického oleje a pracovní stroj v majetku společnosti Správy železniční dopravní cesty vyřadil z provozu. Krádeží vloupáním způsobil škodu 6 600 korun. Pachatel je podezřelý z trestného činu krádeže věcí včetně vloupání.

AUTOR: Michal Závada

Žejdl: Trestní odpovědnost je možná u dětí již od deseti let

Ústí nad Labem - Poslanci schválili posunutí trestní odpovědnosti mládeže z 15 na 14 let. Nejedná se však o nic mimořádného. Dítě je ve skutečnosti duševně zralé k odpovědnosti již od 10 let, upozorňuje ředitel výchovného ústavu a dětského domova Jaroslav Žejdl z ústavu v Děčíně – Boleticích, který má svá pracoviště také v Ústí a Kamenickém Šenově.

Čtrnáctiletou hranici trestní zodpovědnosti považujete více méně za nepodstatnou. Proč?
Děti, zvláště v dnešní společnosti, kde je život lidí velmi ulehčen, jsou schopné vnímat, co je správné, již od osmi až devíti let. Proto bych nebyl proti trestní zodpovědnosti dětí od deseti let věku. Někoho okrást, oloupit nebo zabít znamená, že dítě udělá něco, co ostatní nedělají, co je odsuzováno. To si uvědomuje.

Je skutečně dítě odpovědné za své činy již od 10 let?
V každém případě musí tým specialistů zhodnotit okolnosti případu. Pokud je dítě mentálně zaostalé, chodí k psychiatrovi kvůli potížím, a odborníci zjistí, že dítě nebylo trestně zodpovědné, jde do léčebného ústavu, ne do vězení.

Vězení nazývám střední odbornou školou kriminální. Tam se mladý člověk naučí ještě tomu, co ještě neumí. Je to tak?
V podstatě ano. Pokud jsou trestně zodpovědné děti od 14 let, musí být zřízeno v dalších letech detenční zařízení pro stovky dětí, kde by chodily do normální školy a staraly se o ně odborníci. Nesmí mít šanci utéci z tohoto zařízení, ale nesmí to být ani vězení v klasickém smyslu slova.

Měli by dostat šanci?
Opakuji. Mladí již kolem deseti let vědí, že šlo o špatnou věc, když někoho přepadli, něco ukradli. Zároveň jsou ale ve věku, kdy lze na ně psychologicky a pedagogicky působit. A pomoci jim, aby se vrátili do normálního života.

Aby poznali, co mnozí neznají z domova?
I tak to lze v mnohých případech říci.

Před soudem skončila i teta s neteří

Ústí nad Labem - Před ústeckým krajským soudem probíhá od pondělí ojedinělý proces s 13 vietnamskými občany. Mezi nimi je i tetička se svojí neteří. Jsou obžalovány, že v rámci české větve vietnamské mafiánské organizace se podílely na převádění lidí.

Vilémovské útočiště
Dvě ženy jsou zapojeny do pašeráckého příběhu přes manžela tetičky. Šestatřicetiletý Vu Minh Truong patřil mezi obžalované, kteří ve svém objektu přechovávali nelegální běžence na cestě do západní Evropy. Tento muž středního věku je obviněn, že sám, nebo se sedmatřicetiletou manželkou Pham Thi Kim Loan a jednadvacetiletou neteří Pham Dinh Yen Trinh, zajistil ilegální přechod státní hranice do Německa a převzetí migrantů německou větví převaděčů.

Tetička Pham Thi Kim Loan s neteří Pham Dinh Yen Trinh podle obžaloby organizovaly pobyt migrantů a zajistili jim jídlo v jejich bydlišti ve Vilémově. Tetička přitom předávala dílčí pokyny dalším lidem. Společně s neteří měly obě předávat migranty řidičům – převaděčům. Policie zadokumentovala pět případů, na kterých se podílela tetička, a čtyři případy, kde měla svůj podíl i neteř.

Vedly domácnost
Mladá vietnamská dívka ale kriminalistům říkala, že do domu chodilo na návštěvu hodně lidí a ona jen vařila. Neteř již při prvním policejním výslechu uvedla, že lidé k nim většinou přicházeli na jeden den a ona je jenom vyprovodila na parkoviště, ani nevěděla, zda je na parkovišti někdo čekal, jindy vypovídala, že na parkovišti čekalo auto. Strýce prý musela poslechnout, protože byl agresivní.

To, že někoho někdy vyprovodily na parkoviště, když byl u nich na návštěvě, neshledává problematickým neteř ani její tetička. Prostě se staraly o domácnost. Jak uvedli před soudem, nic špatného neudělali ani ostatní obžalovaní.


Vietnamec na Ústecku skončil v cele a má velký problém

Ústí nad Labem - Cizinecká policie má za sebou kuriózní zadržení cizince. Na počátku příběhu na silnici I/30 v ústecké čtvrti Vaňov kontroluje cizinecká hlídka osobní vozidlo VW Multivan, které řídí státní příslušník Vietnamu. Řidič auta má všechny doklady v pořádku a pozornost policistů se přesouvá na spolujezdce. Na první pohled je jasné, že se jedná rovněž o cizince z dalekého Vietnamu. Muž však ke kontrole k překvapení cizinecké policie předkládá slovenský pas.

Policisté po krátké slovní výměně eskortují cizince do policejní cely v Ústí nad Labem, aby mohli doklad podrobit kontrole na speciální technice. Tuší, že se slovenským Vietnamcem není něco v pořádku. Podle Miroslava Vlacha z ústeckého ředitelství cizinecké policie je po důkladné prověrce Vietnamci oznámeno, že má problém.

Specialista zjistil, že cizinec předložil falešný pas. Otázky spojené s dopravní kontrolou se rázem mění v dokumentaci trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny. Podle trestního zákona může být Vietnamec potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.