Podle znalců z oboru psychiatrie byl Peller v dobře vraždy a útěku nepříčetný. „Krajský soud rozhodl o umístění Pellera v psychiatrické léčebně v uzavřeném oddělení do ochranné léčby v Horních Beřkovicích,“ uvedla soudkyně Kamila Krejcarová.

Muž trpí těžkou duševní chorobou. To, že Peller údajně trpí těžkou schizofrenií, jak bylo již v tisku uvedeno, není potvrzeno. Diagnóza psychického onemocnění bude teprve upřesněna.

Šílený útok
Jisté je, že v době útoku byl nepříčetný. Podle kriminalistů napadl matku nejméně třemi kuchyňskými noži. Zuřivému útoku matka na místě podlehla. Byla zasažena nožem i do srdce. Do jejího těla syn nožem zasadil celkem 40 ran. Rány od nože měla Pellerova matka v hrudníku, na zádech a na obou rukách, jak se zoufale snažila chránit před nepříčetným synem. K útoku došlo 4. května zhruba v 16.40 hod. v jejich společném bytě ve čtvrtém patře domu č. 8 v Litoměřicích v Tylově ulici. Tím tragédie neskončila. Muž vyběhl z bytu a setkání s ním bylo potom osudné dvěma dalším lidem.

Nezemřel
Po vraždě procházel těsně před sedmnáctou hodinou odpolední Peller Palachovou ulicí v Litoměřicích. Všiml si v zaparkovaném voze Ford Fiesta, že jsou klíče v zapalování. Otevřel dveře u řidiče, usedl za volant a najednou si všiml, že na místě spolujezdce sedí muž. Pětapadesátiletý spolujezdec v mžiku před svým obličejem uviděl kuchyňský nůž. Peller pod pohrůžkou nožem chtěl, aby muž vystoupil z vozu. Ten mu ale ukázal průkaz policisty a vyzval ho, aby vystoupil a zanechal svého jednání. Policista se choval profesionálně. Podařilo se mu vytáhnout klíče ze zapalování a vystoupil z vozidla, aby se vyhnul přímému kontaktu s ozbrojeným mužem.

Peller z auta vystoupil také a pokračoval v běsnění. Přiběhl k policistovi, který byl v civilu, a zaútočil na něho dvaceticentimetrovým ostřím kuchyňského nože. Šestkrát muže bodl do podbřišku a do obou rukou, jak se bránil. Policista se mohl stát druhou Pellerovou obětí. Naštěstí se tak nestalo odvahou třiadvacetiletého Petra Gujdy, který na Pellera zakřičel. Šílený muž ustal v bodání. Gujda strhl pozornost na sebe. Pro policistu bylo klíčové, že se mu také dostalo rychle odborné pomoci.

Chci auto
Ale pro Pellera v té době bylo zcela dominantní získání vozidla a útěk. Využil toho, že byl Gujda v té chvíli mimo vozidlo a skočil do jeho Fordu Escort combi. Gujda se mu snažil v odjetí zabránit a po rozjetí auta zůstal viset na zadní části osobního vozu. Podařilo se mu seskočit až po průjezdu kruhovým objezdem naproti litoměřickému železničnímu hlavnímu nádraží.

Druhá smrt
Tragédie tím nekončila. Peller se řítil ulicemi bez ohledu na dopravní předpisy. Štěstí ostatní řidiče na silnici opustilo u benzinové čerpací stanice Benzina. Peller v mírné levotočivé zatáčce narazil do před ním jedoucího opelu a vjel do protisměru, kde se postupně u čerpací stanice střetl se třemi auty.

Tři lidé z aut, které Peller naboural, utrpěli zranění. Těžce zraněného řidiče dodávky s otevřenými zlomeninami dolních končetin přepravil vrtulník Letecké záchranné služby do ústecké Masarykovy nemocnice. Pětašedesátiletý muž tragické střetnutí nepřežil. Litoměřicko tím přišlo o uznávaného restaurátora Aloise Kučeru. Kriminalistům Peller řekl, že si na nic nevzpomíná.

Doživotí?
Psychiatrická léčebna se může stát pro Pellera doživotním vězením. Po létech léčení může být ale specializovanou komisí uznán též schopným návratu do běžného života.

„Pobyt v uzavřeném psychiatrickém oddělení neznamená, že tím vrah uteče trestu. Pokud se dopustil činu v nepříčetnosti, nemůže za něj. A samotný pobyt v uzavřeném psychiatrickém oddělení není pro člověka pobytem v rajské zahradě. Se svobodným pobytem je život v omezeném prostoru zcela nesrovnatelný,“ zdůraznil ústecký policejní psycholog Josef Kovářík.