Neveselá situace na trhu s novými vozy a s ní související čekací lhůty nahrávají jiným způsobům pořízení automobilu. Zatímco klasický finanční leasing už je na ústupu, leasing operativní je stále oblíbenější. „Pozorujeme výrazný nárůst zájmu u fyzických osob, malých firem do devíti zaměstnanců a živnostníků. Tito zákazníci u nás nyní podepisují každou šestou smlouvu a oproti loňsku jde o nárůst o 200 procent,” uvádí Aleš Polák, generální ředitel společnosti Arval. I dnes však tuto formu financování auta obestírá řada mýtů, polopravd a také zkušeností, které patří minulosti. 

Operativní leasing se podobá tomu klasickému v tom, že auto využíváte, ale vlastníkem zůstává leasingová společnost. Prvním předpokladem je tedy vaše mentální nastavení – zkrátka vám nesmí vadit, že auto nevlastníte. V případě operáku obvykle nepočítáte s tím, že si po splacení auto necháte (i když je to možné domluvit), spíš že ho vrátíte, případně si pronajmete jiné. 

Při prodeji i koupi auta buďte opatrní.
Při prodeji auta nevynechejte zásadní krok, jinak se vše může proměnit v horor

Jednoznačnou výhodou je, že nemusíte platit akontaci, pouze každý měsíc posíláte ‚nájemné‘. Financování operáku je mimořádně transparentní, neboť v měsíčním poplatku máte již zahrnuty veškeré služby spojené s provozem auta –  servis, pojištění i přezouvání pneumatik. Pokud auto nepoškodíte vlastní vinou, neměly by vám tudíž vniknout žádné vícenáklady.

K benefitům patří i skutečnost, že některé leasingové společnosti umožňují v průběhu zápůjčky auto vyměnit za jiné. To řeší situaci, kdy se vám narodí děti, zmeníte práci, oženíte se či rozvedete, odstěhujete na venkov a podobně. Už dávno taky není třeba upsat se na dva roky a více, jak bylo kdysi běžné, ale třeba jen na několik týdnů. 

V neposlední řadě máte s autem mnohem méně starostí a ty, které zbyly, řešíte pouze s jedním subjektem – se svou leasingovkou. 

Náklady pod drobnohledem

Z výčtu výhod plyne logický závěr  – že si leasingovka nechá své služby tučně zaplatit. Zaplatit si samozřejmě nechá, koneckonců jde o formu podnikání, jedna věc se však v průběhu let změnila. Finančně jde o variantu srovnatelnou s pořízením auta jinými způsoby, dokonce můžete i pár desítek tisíc ušetřit. 

Srovnání operativního leasingu a klasické koupě si můžeme ukázat třeba na čtyřletém provozování nového Hyundaie i30 kombi 1.0 TGDi s výbavou Smart a výkonem 120 koní. Jeho pořizovací cena činí 494 991 Kč, v případě koupě tedy zaplatíte tuto částku, auto je vaše a můžete s ním nakládat dle libosti. 

Při zřízení operativního leasingu, v případě našeho konkrétního výpočtu u společnosti Arval, budete platit každý měsíc částku 7 130 Kč, v níž jsou již zahrnuty všechny další náklady. Za čtyři roky tedy celkem zaplatíte 342 240 Kč, na konci však auto vaše není a vracíte ho leasingovce. 

Dříve je dávaly do bazarů. Teď leasingové firmy nabízejí své ojetiny na operák

Prozatím se zdá, že vzniklý rozdíl 152 751 korun hravě pokryjí finance, které získáte z prodeje svého vozu. Za čtyři roky provozu je však k pořizovací ceně nutno přičíst ještě další náklady. Povinné ručení a havarijní pojištění vychází v průměru na 1500 měsíčně, celkem 72 000, za běžný servis a údržbu (výměna opotřebovaných dílů, např. brzdových destiček, dolití a výměna oleje) vydáte odhadem 550 korun za měsíc, za pneuservis (včetně výměny a uskladnění sezónních pneumatik či oprav opravitelných defektů) dalších 550 korun měsíčně a 180 korun měsíčně za asistenční služby pokrývající území Evropy. Celková výše dodatečných nákladů je tedy 143 520 korun. Abyste skončili na nákladech shodných s operativním leasingem, musíte teď svoje auto prodat za 296 271 korun.

I se započtením různých výhodných nabídek a pojišťovacích bonusů zůstane celková cena, kterou za provoz auta zaplatíte, nejspíš mírně ve prospěch operativního leasingu. U různých aut a leasingových společností se nabídka přirozeně může lišit, rozdílný může být i povolený nájezd, který leasingovky u aut povolují. 

Ve výsledku samozřejmě rozhodne vaše vnitřní nastavení, konkrétně význam, který přikládáte vlastnictví auta. Hned vzápětí záleží na tom, jestli chcete mít své záležitosti pod kontrolou, či se jí naopak rádi vzdáte, abyste ušetřili starosti. Auto financované operativním leasingem je však jednoznačně zajímavou alternativou nákupu, a to nikoli alternativou nejdražší.