O tom, že i velice závažné onemocnění někdy není na první pohled vůbec vidět, vypovídá životní příběh Kristiny Fišerové, které se po prodělaném onkologickém onemocnění ve třinácti letech (chondrosarkom ve stehenní kosti) začalo rozvíjet neurologické spánkové onemocnění, jehož název zní narkolepsie s kataplexií.

Zažívá stovky nočních můr na vlastní kůži, reálně při nich cítí prožívanou bolest, náhodně usíná i na veřejných prostranstvích a občas se z ničeho nic sesype k zemi. Vše ale bere jako dar a zakládá vlastní pacientskou organizaci s názvem LAJKNI DUŠI, která bude pomáhat lidem s duševním onemocněním.

Únava po rakovině? Nikoliv

„Ze začátku jsem nechápala, co se děje, vlastně dlouhá léta, protože jsem byla neustále unavená a nekontrolovaně jsem kdekoliv usínala. Přičítala jsem to únavě po rakovině, ale nebylo tomu tak,“ popisuje cestu k odhalení nemoci sympatická a krásná Kristina.

Johan s Florimonem trpí nevyléčitelným onemocněním.
Šestnáctiletá dvojčata vědí, že zemřou. Matka je na ně sama, teď jí našli nádor

Nejvíce ji však trápí související snižování kognitivních funkcí. „Řadu let jsem nedokázala přečíst stránku knihy nebo se podívat na delší film. Nepamatovala jsem si děj a moje pozornost byla roztříštěná,“ vysvětluje Kristina, která na Instagramu vystupuje jako @slysim_vlky_zpivat.

Bára se svou nemocí bojuje ze všech sil.
Bára s nádorem na mozku tu dnes už neměla být. O tom, jak to nevzdat, píše knihu

Kristina usíná někdy i sedmkrát za den. Jednou na čtvrt hodiny, jindy na třičtvrtě. „Mám velmi živé sny, ale už jsem se s tím naučila pracovat. Poznám, kdy ten stav přichází a jdu si lehnout. Když ten pocit nepřekonatelné únavy začnu cítit a jsem zrovna na veřejném místě, třeba ve městě na nákupu, musím se co nejrychleji dostat domů, anebo někam, kde mohu usnout. Moje tělo v tu chvíli slábne, usínám a jdou na mě mrákoty,“ popisuje své každodenní pocity Kristina.

Reálné noční můry

Nekontrolovatelné usínání však není to jediné, co mladou ženu trápí. „Denně se potýkám také se spánkovými halucinacemi, a především spánkovými paralýzami, v nichž napůl spím a napůl jsem vzhůru. Mám ale pocit, že jsem zcela vzhůru a najednou je v místnosti zlý muž se stařenou a útočí na mě a ubližují mi různými způsoby. Já ale jejich doteky a facky cítím reálně,“ přibližuje své sny ředitelka vznikající organizace Lajkni duši Kristina Fišerová.

Rakovinou slinivky trpí nejčastěji osoby, které mají v rodině výskyt nádorů slinivky břišní, kouří, mají cukrovku, trpí chronickým zánětem slinivky či jsou obézní.
Agresivní rakovina slinivky stála život i celebrity. Odhalte ji, dokud je čas

Trpí však i zmiňovanou kataplexií, kvůli níž ji několikrát v minulosti odvezla sanitka na pohotovost, protože při emocích, jako je radost či frustrace "spadne na zem". „Moje svaly v těle ochabnou a nejsem schopná s nimi chvíli hýbat. Ze začátku mě to děsilo moc, lidi kolem mě to vyděsí vždy, to oni volají sanitku. Většinou se to ale projevuje mírněji, například, že mi ochabnou svaly v obličeji a nemohu mluvit a hýbat s nimi,“ vysvětluje.

Pomáhá dalším lidem

Vše ovšem bere jako něco, co ji posouvá dál a otevírá jí nové možnosti. Je v částečném invalidním důchodu s omezeným příjmem, ale aby pomohla ostatním lidem s duševním onemocněním, rozhodla se založit organizaci, která podle ní nemá zatím v ČR obdoby. Organizace s názvem LAJKNI DUŠI má zásadně pomáhat s duševním onemocněním pacientům od 14 do 65 let.

Vlaďka bojovala do poslední chvíle
Vlaďka svůj boj s rakovinou prohrála. Na jejím profilu kondolují desítky lidí

„Je to od náctiletých po důchodový věk, protože tato kategorie nemá v ČR zatím záštitu podobného charakteru. V budoucnu chceme pomáhat pomocí čtyř pilířů, které jsou: Osvěta, Pomoc při hledání zaměstnání, Finanční podpora v nouzi a Plnění přání ve třech kategoriích,“ vysvětluje princip fungování organizace, na jejíž založení vybírá peníze i prostřednictvím sbírky na Donio.cz .



Se svou organizací chystá osvětové akce pro veřejnost, školy, přednášky s odborníky a rozhovory s bojovníky a jejich rodinami. Chtějí ale lidem s duševním onemocněním pomáhat i při hledání zaměstnání a pomoci jim vybojovat speciální úvazek na míru. Prostřednictvím crowdfundingu chtějí bojovníky podporovat i finančně a zajišťovat pro ně ozdravné pobyty, cvičení kognitivních funkcí, vzdělávací kurzy či výlety.

„Budeme velmi vděční za každou korunu a dopředu bych ráda poděkovala všem, kteří se rozhodnou podpořit nejenom nás, ale i všechny bojovníky s duševním onemocněním,“ žádá veřejnost o spolupráci na chystaném projektu LAJKNI DUŠI, jehož je ředitelkou.

Chcete-li Kristině pomoci se založeními organizace, rozjezdem webových stránek a pomáhat tak lidem s duševním onemocněním, můžete jí přispět jakoukoliv částkou na transparentní účet, na který se můžete podívat ZDE. Přispět můžete i přes Donio.cz.

Majitel účtu: LAJKNI DUŠI, z.s.
Číslo transparentního účtu: 2502321567/2010
IBAN: CZ72 2010 0000 0025 0232 1567
BIC: FIOBCZPP