Jeden z nejjedovatějších pavouků na světě palovčík jedovatý neboli Phoneutria nigriventer se přirozeně vyskytuje pouze ve Střední a Jižní Americe. Běžně se mu přezdívá putující pavouk nebo banánový pavouk, a to kvůli způsobu jeho lovu a údajné schopnosti cestovat ukrytý v banánových trsech po celé zeměkouli.

Palovčík neplete sítě jako jiní pavouci, ale v noci se vydává hledat kořist po svých – odtud putující pavouk. Při lovení kořisti se tak příslušníci tohoto druhu spoléhají pouze na svůj silný jed. A o něm to právě celé je. Jeho účinek na lidské samce je totiž ojedinělý – způsobuje i několikahodinovou erekci.


Nahrává se anketa ...

Unikátní pavoučí schopnosti

„Členové tohoto rodu patří k lékařsky nejvýznamnějším pavoukům na světě. Jejich jed se skládá ze směsi peptidů a proteinů, které společně fungují jako silný neurotoxin u savců. U většiny pavouků slouží jed jako metoda podmanění kořisti, ovšem tito pavouci ho používají jako obranu proti savcům. Farmakologicky byl jejich jed rozsáhle studován a jeho složky mají velký potenciál v lékařském i zemědělském využití,“ tvrdí University of Florida na svém webu. Způsob, jakým se však snaží před savci chránit, je skutečně unikátní.

„Jak pavouci tohoto druhu dospívají, proteiny přítomné v jejich jedu se mění a stávají se stále smrtelnějšími pro obratlovce včetně savců,“ doplňuje floridská universita.

Přítomné toxiny ovšem nepředstavují pouze riziko úmrtí, ale i fyzického stavu, který se u lidí může zprvu jevit jako značná výhoda, a to především v pokročilém věku mužů.

Přírodní viagra a nekonečná erekce

Jed brazilského potulného pavouka totiž obsahuje toxin, který způsobuje několikahodinovou, leč bolestivou, erekci, což potvrdila i tato studie.

„To samozřejmě přitáhlo pozornost farmaceutického průmyslu. V roce 2007 vědci zjistili, že kousnutí palovčíkem může u mužů způsobit dlouhou a bolestivou erekci. Pavoučí jed totiž zvyšuje hladinu oxidu dusnatého, což je chemická látka, která zvyšuje průtok krve,“ tvrdí i britský zpravodajský server NBC News.

Krmení palovčíka jedovatého:

| Video: Youtube

Toho se vědci samozřejmě ihned chytili a jed důsledně testovali. Věří, že toxin, který je v jedu obsažen a který je zodpovědný za tento neobvyklý účinek, může v budoucnu sloužit jako nový lék na erektilní dysfunkci u mužů. Dokonce se jim už podařilo vytvořit syntetickou verzi této látky, kterou úspěšně otestovali na krysích samcích.

„Bylo prokázáno, že PnTx2-6, peptid extrahovaný z jedu palovčíka jedovatého, způsobuje erekci u anestetizovaných potkanů ​​a myší,“ tvrdí studie z roku 2010.

V případě kousnutí pavoukem se však rozhodně nejedná o příjemný zážitek, který by mužům přinesl jakoukoliv výhodu v partnerském vztahu. „Erekce je vedlejší účinek, který zažije každý, koho tento pavouk kousne. Ovšem společně s bolestí a značným nepohodlím,“ říká člen studijního týmu Romule Leite z Medial College of Georgia pro vědecký web Live Science.

Kde se lze s palovčíkem setkat

Palovčík jedovatý je na naše poměry velký pavouk dorůstající až pěti centimetrů. Rozpětí nohou však může dosahovat až 15 centimetrů. Potkat ho můžete především v Brazílii, Uruguayi, Paraguayi či Argentině a obecně se běžně vyskytuje v tropické oblasti Jižní Ameriky. Podle NBC News se však nejedná o pavouka, který by na člověka bezdůvodně zaútočil: „Ačkoliv kvůli své velikosti může působit hrozivě, nejedná se o agresivní zvíře. Jako většina pavouků zaútočí pouze tehdy, kdy se cítí ohrožen.“

Podle Wikipedie však v tropických lesích Jižní Ameriky můžete potkat jeho mnohem nebezpečnějšího „bratrance“ palovčíka brazilského Phoneutriea fera, který může být člověku velice nebezpečný. I podle Guinessovy knihy rekordů z roku 2010 se jedná o nejjedovatějšího pavouka na světě. Jeho kousnutí může být bez podání protijedu dokonce smrtelné.

Phoneutria fera (Palovčík brazilský)

Lze ho potkat i u nás?

Občas se objeví v médiích zprávy o tom, že tito pavouci někdy putují v krabicích od banánů z Jižní Ameriky světem. Proto by mohly vzniknout i obavy, zda lze pavouka z čeledi palovčíkovitých potkat i u nás. Podle Stanislava Macíka z webu Arachnos, který se zabývá pavouky, to je však krajně nepravděpodobné.

„V dnešní době je přítomnost živých palovčíků v zásilkách s tropickým ovocem spíše nepravděpodobná, především díky chlazení, chemickému ošetření proti plísním a postřikům etylenem kvůli dozrávání,“ říká svůj názor na věc odborník.

V roce 2023 se však objevily zprávy, že jednoho takového pavouka našli v rakouském supermarketu, který byl následně několik dní zavřený. O skutečnosti informoval i britský deník Daily Mail. Zda se však jednalo o živého či mrtvého pavouka, deník s jistotou neuvedl.

Nejjedovatější pavouk v ČR

Jediným jedovatým pavoukem, který se vyskytuje v České republice, tak zůstává zápřednice jedovatá cheiracanthium punctorium, kterou lze potkat především v teplých oblastech naší domoviny, jako je Polabí, střední a středozápadní Čechy či jižní Morava. Potkat ji můžeme hlavně na loukách, kde si zapřádá hnízdo v klasech trav. Jedná se o většího pavouka, který může v určitém případě prokousnout kůži člověka. Dospělé samice dorůstají velikosti 10 až 15 m, samci bývají menší, a to od 7,5 do 12 mm.

Zápřednice jedovatá jako "docela sympatická holka"

„Kousnutí zápřednicí jedovatou je bolestivé a místo kolem vpichu opuchne. Ke kousnutí ovšem dochází opravdu výjimečně. Pavouk kousne, jen když jej někdo zmáčkne. Kousnutí může být vzácně doprovázeno i zvýšenou teplotou, zrychleným tepem apod. Tyto příznaky však samy odezní během několika hodin nebo do druhého dne,“ tvrdí web Arachnology.

Dodává však, že obavy kolem tohoto pavouka nejsou úplně na místě a varování před smrtelným kousnutím jsou spíš přehnané: „Uvědomme si, že na bodnutí včelou, vosou či sršní u nás, bohužel, každoročně někdo zemře. Na kousnutí naším domácím pavoukem u nás ještě nikdo nikdy nezemřel.“