Do studie, jejíž výsledky byly zveřejněny začátkem června v The New England Journal of Medicine, se zapojilo dvanáct pacientů s rakovinou konečníku. Ač šlo zatím o první fázi klinických studií, výsledky jsou neuvěřitelné. U všech dvanácti nemocných, kterým odborníci lék podali, nádor zmizel bez jakýchkoli vedlejších účinků.

První podobný úspěch

Nový lék s názvem dostarlimab vyvinula biotechnologická společnost Tesaro z amerického Massachusetts a následně jej prodala farmaceutické firmě GlaxoSmithKline. Lékaři pacientům medikament podávali každé tři týdny po dobu šesti měsíců.

Léčba byla u všech úspěšná a dokonce ani půl roku po jejím ukončení se u žádného z testovaných neobjevily stopy nádoru. „Něco podobného se stalo poprvé v historii léčby rakoviny," řekla deníku The New York Times spoluautorka studie Luis A. Diazová z amerického Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Nesprávná poloha na toaletě může vést až k rakovině tlustého střeva.
Většina Čechů dělá na záchodě při vyprazdňování chybu. Může vést i k rakovině

Podskupina rakoviny konečníku, kterou trpěli účastníci studie, je způsobena mutací v genech pro opravu párování bází v DNA (anglicky dismatch repair deficiency), kvůli čemuž dochází k růstu nádoru. Obvykle je standardní léčbou lokálně pokročilého karcinomu konečníku chemoterapie a ozařování následované chirurgickou resekcí rekta. V poslední době se k této léčbě přistupuje častěji a míra přežití pacientů s tímto typem karcinomu se zvyšuje. Jde nicméně o vyčerpávající proces, který může vést k dlouhodobým vedlejším účinkům, jako je neuropatie, neplodnost či střevní a sexuální dysfunkce.

Stoprocentní úspěšnost, žádné vedlejší účinky

Léčba představená v nové studii se však všem těmto nepříjemným vedlejším problémům vyhýbá. Typ karcinomu, kterým trpěli účastníci výzkumu, úspěšně reagoval na druh imunoterapeutické léčby rakoviny, který funguje tak, že brání rakovinným buňkám skrývat se před imunitním systémem.

Inovativními metodami v léčbě rakoviny jsou biologická léčba a imunoterapie. Jimi léčení pacienti mají výrazně vyšší šanci, že se jim onemocnění nevrátí. 
Zázrak jménem imunoterapie. Nové typy léčby porazí rakovinu i za pět dvanáct

Receptor PD-1 za normálních okolností funguje v imunitních buňkách zvaných T-lymfocyty jako jakýsi kontrolní bod imunitního systému. Když se naváže na protein zvaný PD-L1, který se nachází v buňkách, které by náš imunitní systém neměl ničit, funguje jako jakýsi vypínač, který zabrání T-lymfocytům útočit na jiné zdravé buňky v těle. Avšak signalizace přes tento receptor mohou zneužít nádorové buňky pro únik před imunitním systémem. Tělo se tak brání boji proti těmto nebezpečným buňkám, což vede k toleranci nádoru.

Lék dostarlimab zjednodušeně řečeno blokuje vazbu PD-1 a PD-L1 a posiluje imunitní odpověď těla proti rakovinným buňkám. „Lokálně pokročilý karcinom rekta byl u testovaných pacientů na blokování PD-1 vysoce citlivý. K hlubšímu posouzení metody je však třeba dalšího sledování,“ napsali autoři studie v závěru zprávy.

Rakovinné buňky s průměrem okrouhlých jader asi 12 mikrometrů ve speciálním mikroskopu na zkoumání živých buněk. Ilustrační snímek
Vědci popsali obrannou strategii rakovinných buněk proti dopadu ozařování

Studie s dvanácti pacienty je stále velmi malá, proto je třeba provést rozsáhlejší výzkum, aby se důkladněji ověřila účinnost a bezpečnost léku pro pacienty s rakovinou. Podle onkoložky Danny Sanoffové však mohou být dosavadní výsledky zdrojem velkého optimismu. „Pokud se skutečně ukáže, že je imunoterapie vhodnou léčebnou metodou u rakoviny konečníku, pacienti už nebudou muset přijímat žádné zdravotní kompromisy, aby byli vyléčeni,“ uvedla odbornice z Lineberger Comprehensive Cancer Center.