Řada pacientek s rakovinou prsu je v České republice nadbytečně léčená chemoterapií. „Existuje jakási šedá zóna nemocných žen, u kterých nelze s jistotou říci, jestli chemoterapii potřebují, nebo ne," vysvětlila lékařka z Masarykova onkologického ústavu Katarína Petraková. Tyto pacientky ale podstupují chemoterapii preventivně vždy.

Genomický test MammaPrint zkoumá aktivitu specifických genů v nádoru, které řídí jeho růst a chování. Jeho výstupem jsou tedy konkrétnější informace o povaze daného nádoru. „Jde o doplňkové vyšetření, aby lékař s jistotou věděl, jak nádor nejlépe léčit," dodala Petraková.

Medicína se intenzivně snaží nalézt účinnou léčbu na rakovinu.
Nový lék na rakovinu budí obrovské naděje. Nádory zmizely u všech testovaných

Pokud test označí nádor za nízkorizikový, pacientka nemusí chemoterapii podstoupit. „Lékař si bude jistý, že je to bezpečné. V případě, že nádor bude vysoce rizikový, tak bude pacientka vědět, že cesta, která je s chemoterapií delší a nepříjemnější, je vybrána správě," popsal ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Podle lékařů test přehodnotil až šedesát procent pacientek z šedé zóny jako nízkorizikové.

Plně hrazeno pojišťovnou 

Test MammaPrint od společnosti Agendia NV lékaři nabízejí českým pacientkám od loňského března. Vzorky k vyšetření ale museli lékaři zasílat do Německa nebo Belgie. Celý proces tak byl zdlouhavější a komplikovanější. Výhodnější bude testování v Česku i finančně. „Peníze, které pojišťovny za tento test v zahraničí platily, šly do zahraničí. Nově je dostane Masarykův onkologický ústav," vyjádřila se obchodní ředitelka farmaceutické společnosti LERAM Lenka Vášová.

První cigaretu si mladí Češi zapalují mezi patnáctým a osmnáctým rokem.
Nevyzpytatelná rakovina plic: Některé kuřáky zabíjí, jiným se vyhýbá

Cena testu je pro jednu pacientku čtyřiasedmdesát tisíc korun a plně ji hradí pojišťovna. MammaPrint byl na trh uveden poprvé před dvěma a půl lety, certifikaci pro jeho používání měli doteď v Evropě pouze Belgie a Německo. V České republice každoročně onemocní zhoubnou formou rakoviny prsu sedm a půl tisíce žen. Lékaři odhadují, že v takzvané šedé zóně jich je asi tisíc.