Ústí nad Labem

Prostor za hlavním nádražím v Ústí nad Labem město dokončilo v roce 2011. Kromě vyhlídkové terasy, fontán a podzemního parkoviště jsou jeho součástí i kóje určené pro obchody či kavárny. Jde však jen o hrubou stavbu, bez podlah, instalací a dalšího nutného vybavení. To z evropské dotace, která pokryla většinu ze 170 milionů korun nutných na stavbu, město platit nemohlo. Kvůli tomu radní nikdy nenašli seriózního nájemce a kóje jsou stále prázdné.

Deset let v EU.Litoměřice

Na Litoměřicku nejvíce hřměly dotační problémy okolo programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Problémy v tomto programu vyústily až k zastavení proplácení projektů ze strany EU. 53 milionů korun následně musel proplatit Ústecký kraj. Problematické bylo v této kauze propojení firem a politiků. Na Litoměřicku byla do sporných projektů zapojena firma Laptus, která patří radnímu Lovosic Janu Pieglovi (ČSSD).

Evropské dotace rok stályVíce než rok nevyplácel dotační úřad peníze z programu Severozápad. Úředníci na pokyn z Bruselu museli v červnu 2012 program kvůli různým skandálům a obviněním čelních představitelů úřadu i Ústeckého kraje zastavit. Spustili jej až loni na konci září.
Předtím ale musel Ústecký kraj zaplatit sankci 598 milionů korun, dalších zhruba 308 milionů zaplatil kraj Karlovarský. Kraj na sankci neměl, od státu si proto peníze půjčil. Samosprávám, včetně kraje, hrozí, že za chyby v projektech dostanou vysoké pokuty.
Kvůli zastavení programu nyní mnozí žadatelé nestíhají dokončit projekty do roku 2015. Ústecký kraj kvůli tomu například zrušil projekt stavby depozitáře ústecké knihovny nebo obchvatu Chomutova.

Most

Nejdiskutovanější a nejkritizovanější investicí na Mostecku placenou z větší části z evropských peněz byla rekonstrukce panelákového sídliště Chánov, kde žijí převážně Romové. Ti sice opravy zdemolovaných paneláků uvítali, část z nich ale pochybovala, zda se je podaří udržet. Do Chánova tekly v posledních letech desítky milionů korun. EU je poskytla v rámci boje proti sociálnímu vyloučení. Peníze tedy nebylo možné využít například na opravy chodníků a domů v jiných částech města. To se stalo terčem kritiky další části obyvatel Mostu.

Louny

Rekonstrukce silnice Louny Ročov stála 232 milionů korun. Proběhla v roce 2011 a mluvilo se o ní často v souvislosti s korupcí v ROP Severozápad. Bývalý úředník Úřadu regionální rady zmíněného operačního programu Leo Steiner uvedl, že došlo k úmyslnému předražení zakázky. Policejní vyšetřování ale nic nedokázalo.

Před soud míří politici a úředníciPřed soudem nebo alespoň v hledáčku policie se kvůli evropským dotacím ocitli všichni čtyři ředitelé dotačního úřadu ROP Severozápad i několik vysokých politiků. V jedné kauze soud vynesl již rozsudek, další případy bude ještě muset projednat.
Exředitele Petra Kušnierze soud poslal na vězení na pět let, spolu s dalšími třemi komplici chtěl po žadatelích o dotace úplatky.
Loni v prosinci státní zástupce obžaloval osm lidí, včetně exnáměstka hejtmana Pavla Koudy a tří bývalých ředitelů úřadu. Kvůli ovlivňování dotací jim hrozí až dvanáct let vězení.
Naposledy v březnu policisté obvinili bývalého hejtmana a poslance Jiřího Šulce a současnou ředitelku Janu Havlicovou a další tři lidi. Kvůli zlatému padáku pro předchozí ředitele Pavla Markvarta a Jiřího Kušnierze.

Děčín

Na téměř 95 milionů korun vyšla stavba nového bazénu v plaveckém areálu v Děčíně. Stavba vzbuzovala vášně již během realizace, její součástí je totiž šestimetrová šachta pro potápěče. Podle oponentů to stavbu kompletně nerezového bazénu výrazně prodražilo. Problematická byla také výše přiznané dotace z ROP Severozápad, ta byla totiž jen necelé 43 miliony korun. Zbývajících více než 50 milionů muselo zaplatit město.

Chomutov

Od roku 2012 využívají obyvatelé Chomutova i návštěvníci města rozsáhlý sportovní a kulturně společenský areál v městské části Nové Vinohrady. Vznikl v místě bývalých vojenských kasáren a město jej postavilo za výrazné finanční pomoci evropských dotací. Úřad regionální rady ROP Severozápad vyměřil městu Chomutov za porušení rozpočtové kázně při čerpání dotací použitých při výstavbě zimního stadionu, který je součástí areálu, pokutu ve výši 232 milionů korun. Město však se sankcí nesouhlasí. Pravomocné rozhodnutí v této kauze nepadlo. V reakci na postup města však úřad regionální rady korigoval výši vyměřeného poplatku, a to na 23 milionů.

Teplice

Z dotací financovaných z ROP bylo na Teplicku realizováno na patnáct projektů menšího i většího charakteru. Celkem do projektů v okrese putovalo, podle seznamu příjemců zveřejněných na internetových stránkách ROP Severozápad přes půl miliardy korun. Mezi místními není žádná ze realizovaných staveb označována jako problémová, předražená či zbytečná. Vše pomohlo k rozvoji cestovního ruchu, podpoře vzdělání a nebo přispělo k lepší dopravě.

Nákup přístrojů pro nemocnice v kraji bude u souduPětice vrcholných manažerů Krajské zdravotní skončí před soudem. Před několika dny podal státní zástupce žalobu na pět bývalých členů představenstva společnosti, pod kterou spadají nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově, kvůli údajně předraženým veřejným zakázkám na nákup zdravotnické techniky z roku 2008.
Obvinění v souvislosti se zakázkou údajně způsobili společnosti škodu 82 milionů korun. O dalších 38 milionů korun kvůli nim přišla podle policie společnost ve výběrových řízeních na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí.
Mezi obžalovanými je i současný ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Ten do funkce nastoupil před několika týdny. Vinu, stejně jako ostatní obžalovaní, odmítá.