Jediného člověka, kterého byste tu na Velký pátek během dne potkali, je zdejší kastelán Miloš Musil. „Nebojte, nestraší tady. Ale ten prázdný čas využíváme k údržbě a opravám. Stihli jsme spoustu práce,“ dal se ochotně do vysvětlování.

Spousta lidí si myslí, že turisté jsou to hlavní, ale to prý není pravda. Provoz zámku se prý ve skutečnosti skládá ze tří činností. „Jedna třetina jsou návštěvníci, druhá péče o budovu a pozemek, třetí je výzkum a historie s tímto místem spojená. Jedna třetina nám prozatím odešla, dvě třetiny zůstaly, takže děláme tu práci, která je právě těch na dvou třetinách,“ vysvětlil.

Ztichlý zámeček, který ve Velkém Březně postavil poslední nejvyšší purkrabí Království českého Karel hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína, zůstává i začátkem dubna zazimovaný. Nábytek a většinu obrazů halí látkové plachty, aby na ně nesedal prach a vlhkost. V salónu je při premiérové prohlídce roku obvykle pomáhají sundat první návštěvníci. Kdo ví, jak to bude letos, vzhledem k vládním opatřením, o nichž nikdo neví, jak dlouho budou trvat.

Květiny a pokojové rostliny odpočívají složené na schodech, trofeje z honů, nejrůznější paroží jsou složené v mezipatře. „Teď provádíme spoustu oprav, takovou tu debordelizaci, jak se říká. Za ty roky není čas. Reorganizovali jsme depozitáře, což je úžasné. Konečně jsme se k tomu dostali! Pokračovali jsme předěláním dílny a různých kumbálků, rozjeli jsme projektování. Například vytápíme uhlím, ale to bude brzy zakázané, tak je třeba přestavba na tepelná čerpadla a podobně,“ přiblížil kastelán.

Pokračuje dostavba terasy, jižní balkon. „Přikoupili jsme takový rozpadlý domek s pozemkem, kde budou sklady. Pro techniku, nářadí a materiál. Původně zde stála sušárna ovoce a bývalá konírna. Vyloupl se z toho nádherný domeček,“ popsal Musil.

„No, a co bude se závody veteránů, ochutnávkami a Koštem hraběte Chotka, výstavami květin? Na gladioly jezdím každý rok,“ ptala se častá návštěvnice tohoto výletního místa, Ústečanka Martina Kopáčová.

Program na letošní sezónu na zámku také plánují. Koneckonců, zámecký park uzavřen není, sem lidé mohou od 8 do 19 hodin každý den. Jen je třeba pamatovat na bezpečnostní opatření, která zůstávají aktuálně v platnosti. „Samozřejmě, máme program nachystaný, jako bychom měli normálně. Pak budeme škrtat, nebo přesouvat, jako loni. Když nemohou turisti do zámku, připravujeme trasu po parku, takovou princeznovskou. Zrovna nám všechno začíná kvést, takže si lidé mohou zkusit úkoly, a tak dále,“ dodal kastelán zámku Miloš Musil.