S hrůzným nálezem se museli vyrovnat lidé jdoucí v pondělí 13. ledna večer mezi Krásnou Lípou a Varnsdorfem. U cesty tam totiž leželo pět mrtvých labutí, které měly vyříznutá prsa. Vedle nich byla v plachtě zabalená kůže z celého koně.

Tři dospělé labutě a vedle nich dvě mláďata, která už zbělala. Všech pět mělo uprostřed hrudi precizně vyříznutý prsní sval. „Nic tak hrozného jsem za třicet let u hasičů neviděl. Obzvlášť ne u zvířete, které je pro většinu lidí symbolem čistoty,“ řekl Deníku velitel dobrovolných hasičů a místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda. Hasiči u děsivého nálezu zasahovali společně s policisty a pracovníky životního prostředí.

Labutě ležely jen několik metrů od katastrálních hranic Varnsdorfu s Krásnou Lípou. Na místo tak původně měli vyjet krásnolipští dobrovolní hasiči, kteří však právě v tu chvíli zasahovali u požáru.

Případem se od pondělního večera zabývá policie. „Nález zvířecích ostatků mohu potvrdit. Protože případ je v úplných počátcích prověřování, nemůžeme zatím poskytnout bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Řadu nejasností vnáší do případu také kůže koně vážící přibližně padesát kilogramů, která byla částečně vydělaná. Někdo si ji tak zřejmě připravoval na preparaci.

Pokud se podaří člověka, který ptáky usmrtil, nalézt, hrozí mu za jeho čin minimálně pokuta. „Jedná se o porušení zákona o ochraně přírody krajiny. Nyní je otázkou dalšího šetření, zda na úrovni přestupku, nebo trestného činu,“ vysvětlil vedoucí varnsdorfského odboru životního prostředí Přemysl Brzák. 

Labutí v krajině ubývá

Odkud zabité labutě pocházely, se zatím nepodařilo určit. Případem se nyní zabývá kromě policie také Česká inspekce životního prostředí.

Přestože labutě nepatří mezi zvláště chráněná zvířata, potkat je na rybnících nebo řekách je v regionu čím dál vzácnější. „Na Děčínsku a Šluknovsku labutě v posledních letech ubývají a pokles vyvedených mláďat je rapidní, takže je to velká ztráta,“ přiblížil situaci s labutěmi ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko a ornitolog Pavel Benda.

Jasné zatím není ani to, jak byly labutě zabité. Kromě řezné rány na hrudníku na nich totiž není na první pohled patrné žádné zranění. Otázkou také zůstává, proč ptáky zatím neznámý člověk zabil. Stalo se tak ale nejspíše kvůli masu, čemuž by napovídala chybějící prsa, což je nejkvalitnější část.

Labutě byly i v nedávné minulosti poměrně běžnou součástí jídelníčku především bohatších lidí. „Maso mladých labutí je výborné, zvlášť tučná prsíčka jsou lahůdkou. Vysoce cení se labutí peří prachové; z kůže jejich s prachovým peřím zhotovují se teplé podšívky a náručníky,“ píše se ve Všeobecném slovníku rad pro každého z roku 1905. To však platilo pouze pro mladé, šedé labutě. Jakmile zbělaly, lovci je už nechytali, protože jejich maso nebylo chutné.

Pytláci se v lesích na Děčínsku objevují poměrně pravidelně. Zaměřují se ale především na srnky, jeleny nebo divočáky. Jeden takový gang rozmetala policie před šesti lety. Tito pytláci, kteří měli špičkové vybavení, lovili především na Českokamenicku trofejní jeleny. Samotné trofeje pak měly cenu od 100 do 150 tisíc korun. Přestože byli velmi opatrní a nikdy například nevezli ve stejném autě zvíře a zbraň, podařilo se je policii po čase odhalit. I díky odposlechům nebo rozborům DNA. Při zátahu policie zajistila také nelegální zbraně, jedna taková puška české výroby měla hodnotu 100 tisíc korun.