Průměr na severu Čech činí 35,5 kilogramu plastů, papíru, skla a nápojových kartonů na osobu ročně. Celostátní průměr je o pět kilogramů vyšší. Vyplývá to z informací Svazu měst a obcí ČR a Ústeckého kraje.

V roce 2004 průměr na obyvatele v Ústeckém kraji činil necelých 13 kilogramů. „V roce 2014 na jednoho obyvatele kraje připadlo v průměru 18,7 kilogramu vytříděného papíru, 8,5 kilogramu plastu, více než osm kilogramů skla, desetinu kilogramu nápojového kartonu a více než 24 kilogramů kovů," uvedl krajský radní Arno Fišera (ČSSD). Meziročně výtěžnost recyklovaných odpadů vzrostla o kilogram.

Nejpilnější ve sběru běžných recyklovatelných komunálních odpadů jsou v Česku druhým rokem po sobě obyvatelé Pardubického kraje.
Vloni každý z nich vytřídil do kontejnerů v průměru 44,6 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Plasty třídili nejlépe Středočeši, v Královéhradeckém kraji se sebralo na obyvatele nejvíce skla, v Libereckém kraji papíru.

Ústecký kraj je podle Fišery nadprůměrný v třídění kovů. „Máme co dohánět, ale pomalu se zlepšujeme a naši občané v třídění příliš nepolevují, což vnímáme jako pozitivní," uvedl Fišera.

Na konci roku 2014 bylo ve městech a obcích Ústeckého kraje 22.854 barevných kontejnerů. Oproti roku 2013 jich přibylo 1474, což je nejvyšší republikový nárůst. Jedno kontejnerové stanoviště slouží v průměru pro 115 obyvatel.

Od nového roku mají obce povinnost sbírat kovové odpady. Loni bylo 95 procent všech kovových odpadů podle Svazu měst a obcí sebráno prostřednictvím výkupen. Od března platí nová vyhláška, podle které nesmí sběrny vykupovat kovy za hotovost. Vedlejším efektem omezení je vyšší počet krádeží papíru, jeho výkup totiž není nijak omezen.