Jako jediný vykazuje Ústecký kraj nezaměstnanost nad hranicí deseti procent. V celé zemi nezaměstnanost za únor činila 7,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných informací úřadu práce.

Počet lidí bez práce klesl během února v Ústeckém kraji o 856 na 61.284. Podíl nezaměstnaných se snížil ve všech sedmi okresech, z nichž ve třech je vyšší než 11 procent, další tři se vejdou do rozmezí devět až 11 procent a pouze okres Teplice má míru nezaměstnanosti pod hranicí devíti procent, a to 8,9 procenta.

Právě Teplicku se daří na severu Čech nejlépe z hlediska zaměstnanosti. Na jedno volné pracovní místo připadá v lázeňském městě a jeho okolí zhruba devět uchazečů. Na Chomutovsku je poměr téměř 26 uchazečů na jedno místo. Volných pracovních míst je také nejvíce na Teplicku a nejméně na Chomutovsku. Nezaměstnaní z Teplicka si mohou vybrat z 888 nabídek a obyvatelé Chomutovska, kteří jsou bez práce, pouze z 382 nabídek úřadu.

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je počet lidí bez práce nižší o 6693 osob. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 59.395 uchazečů ve věku 15 až 64 let, což bylo o 954 méně než na konci předchozího měsíce.

„Nezaměstnanost v Ústeckém kraji tak navzdory očekávání mírně klesla a lze předpokládat, že v průběhu blížících se jarních měsíců bude tento klesající trend pokračovat," řekl analytik trhu práce ústecké krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček. „Po skončení zimního období dochází k poklesu počtu evidovaných uchazečů i podílu nezaměstnaných každoročně," podotkl.

Optimistické očekávání vývoje na trhu práce souvisí s nastupující sezonou turismu, začátkem prací ve stavebnictví, které by letos mohly podpořit výrazné investice do oprav silnic, a lidé se vrací na veřejně prospěšné práce. Kraj evidoval ke konci uplynulého měsíce 4034 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 758 vyšší než na konci roku a o 1568 vyšší než v únoru 2014.