Náborové podmínky pro nové strážníky
1. občanská bezúhonnost a spolehlivost
2. čistý trestní rejstřík
3. minimální věk 18 let
4. ukončené střední vzdělání s maturitou
5. znalost užívání PC, technika administrativy
6. odpovídající zdravotní stav
7. fyzická zdatnost
8. splnění fyzických testů
9. splnění psychotestů
Novela zákona platná od ledna 2018 snížila minimální věk pro práci strážníka na 18 let. Od 21 let může nosit střelnou zbraň a jezdit s majákem.
Další adepti jsou na pořadníku nebo čekají, až stát obnoví zkoušky odložené kvůli covidu. Například městská policie v Mostě má stovku strážníků, nejvíce ve své historii. Přitom ještě před rokem byl problém nové lidi sehnat. „V současné době máme plný stav a doufám, že to vydrží dlouho,“ sdělil Deníku ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol.
V Mostě se podařilo postupně obsadit osm nových míst. O zvýšení počtu strážníků rozhodli radní v roce 2017 kvůli zhoršené bezpečnostní situaci. Nyní už městská policie posily nehledá, přesto má v databázi desítku dalších uchazečů, které může podle potřeby a přirozené fluktuace rychle oslovit.
Proč se situace zlepšila? Podle Hrvola je důvodů víc. Zřejmě pomohla i koronavirová krize, kdy řada firem omezila provoz, ale práce strážníka podporovaná městem stále poskytuje jistotu práce, nekrácený plat a benefity. Most navíc před třemi lety zahájil náborovou kampaň „Pracuj pro město bezpečnější“, nabídl náborový příspěvek 20 tisíc korun a zavedl jeden z nejvyšších rizikových příplatků, aby strážníci neodcházeli jinam za lepší výplatou.
Neprošli sítem
Jiná situace je v Teplicích, kde poptávka po strážnících trvá. „Za poslední tři měsíce jsme nabrali tři lidi, ale hledáme další, protože nám chybí ještě sedm strážníků,“ sdělil ředitel Městské policie Teplice Michal Chrdle. O volná místa se v poslední době ucházejí jen jednotlivci, i když městská policie nabízí základní plat 25 tisíc korun, k tomu různé příplatky a odměny, smlouvu na dobu neurčitou, stravenky ve výši 100 korun, finanční příspěvek na kulturu a sport, možnost zajištění dočasného ubytování v městském bytě a další benefity.
Problém je, že většina adeptů neprojde povinnými psychotesty či prověrkou fyzické kondice. Příčinou menšího zájmu mohou být i vyšší nástupní mzdy v okolních podnicích, které se neřídí platovými tabulkami jako veřejný sektor. Podle ředitele část zájemců může odrazovat i povinná maturita. V minulosti byli dobrými strážníky i vyučení.
Městská policie Louny má už přes rok plný stav a v současné době nenabírá. „Když jsme byli v podstavu a vyhlásili výběrové řízení, tak jsme byli rádi i za jednoho přihlášeného,“ zavzpomínal ředitel Radek Baláš. Zájem nebyl nikdy masivní, ale potřební uchazeči naštěstí výběrovým sítem prošli. Před dvěma lety sice městská policie nabídla náborový příspěvek 100 tisíc korun, ale podle ředitele z rozhovorů vyplynulo, že zájemce spíše motivovala samotná práce strážníka. Přesto v Lounech každému vysvětlují její úskalí a rizika, aby nováčci neodešli ve zkušební době. „Všichni s tím jsou srozuměni a vědí, do čeho jdou,“ dodal Baláš. Mezi lounskými strážníky je i jedna žena.
Nábory nepořádá ani Městská policie Děčín. V posledních letech volná místa nabízela ne kvůli fluktuaci, ale po rozhodnutí radních navýšit počet strážníků. „Tato místa se postupně obsazovala,“ přiblížil zástupce ředitele Tomáš Pavlík. Poslední tři čekatelé nastoupili v říjnu, ale ještě nemají po zkouškách, které se musely v ČR kvůli epidemii koronaviru odložit. Za normálních okolností by už byli v ulicích. V Děčíně byl o práci strážníka před několika lety velký zájem, v poslední době ale klesl. Někteří adepti obvykle už při úvodním rozhovoru konstatují, že to asi nebude práce pro ně.
V Žatci chybí městské policii do tabulkového počtu jeden strážník. Vážných uchazečů je několik a mohli by pokrýt i plánované odchody. „Zdá se, že je to na dobré cestě. Když vše klapne, od dubna či května budeme zase v plném stavu,“ popsal ředitel Miroslav Solar. Také v Žatci čekají, až se obnoví zkoušky, aby posila mohla nastoupit.
Počet strážníků ve městech závisí na řadě faktorů. Důležitý je například počet obyvatel, stav kriminality a zájem místních samospráv, protože městskou policii platí radnice. Příklad Mostu ukazuje, jak se situace za téměř třicet let změnila.
Když městská policie v roce 1992 v Mostě vznikla, měla jen 22 strážníků a málo vybavení. S růstem kriminality stoupaly kromě počtů zaměstnanců i výdaje na lepší zázemí, techniku a provoz. V polovině 90. let měl Most už 76 strážníků.
Most je specifický tím, že má sedm sociálně vyloučených lokalit a zvýšené nároky na bezpečnost. I Most se však potýkal s nedostatkem vhodných uchazečů o post strážníka. Například v roce 2019 městská policie oslovila 40 lidí, kteří šli na pohovor, ale přijímacím řízením jich prošlo jen 13.
Výdaje na stále početnější městskou policii patří v obecním rozpočtu k položkám s největším růstem. V roce 2006 stála městská policie 32,8 milionu korun a letos na ni Most uvolní 93,4 milionu korun, z toho přes 78 milionů tvoří platy a související výdaje. Rostou však i jiná čísla. V letech 2014 až 2019 se počet oznámení na tísňovou linku 156 zvýšil v Mostě téměř dvojnásobně, z 3 358 na 6 468.