Má přimět muže, ale i ženy k tomu, aby strávili měsíc bez kapky alkoholu. Pošesté ji pořádá Liga otevřených mužů, která dlouhodobě poukazuje na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům.

Z nejnovějšího výzkumu vyplývá, že 51 procent mužů a 44 procent žen se pohybuje na hraně rizikového pití alkoholu.

„Respondenti byli otestování jednoduchým orientačním adiktologickým testem – AUDIT C, který bere v úvahu množství vypitého alkoholu i frekvenci pití,“ popisuje nejnovější data profesor Michal Miovský z Kliniky adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, která kampani Suchej únor poskytuje odbornou záštitu.

Výzkum realizovala agentura Nielsen Admosphere na reprezentativním vzorku 1017 respondentů.

Nejvíce pijí mladí a svobodní muži z velkých měst

Zcela za hranicí rizika se podle výzkumu pohybuje zhruba 20 procent mužů a procent žen. Dohromady se jedná o více než desetinu obyvatel ČR. Tedy přes 1 milion lidí.

„To je ohromné číslo, ačkoli není překvapivé a koresponduje s jinými studiemi. Pití alkoholu u nás prostě není jen široce tolerované, je považováno za součást národní identity a kultury,“ pokračuje Prof. Miovský.

Pití alkoholu. Ilustrační foto.
Průzkum: polovina českých mužů se pohybuje na hraně rizikového pití alkoholu

Čeští muži patří ve spotřebě alkoholu ke světové špičce. Podle WHO vypijí ročně téměř trojnásobek světového průměru. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 16 miliard Kč ročně.

V adiktologickém testu dopadli nejhůře svobodní muži z velkých měst, ve věku 18 – 24 let. Svou roli hraje také společenský status. Lidé, kteří jsou výše na společenském žebříčku, pijí v průměru více rizikově, než ti, kteří jsou v jeho průměru nebo blíže jeho opačnému konci. Nicméně oba konce jsou si víceméně podobné – tedy jsou více rizikové než lidé blíže k průměru příjmů.

Měsíc na suchu ukáže, jak je na tom člověk s alkoholem

„Suchej únor je tu proto, abychom si na jeden měsíc dali od alkoholu odstup. Díky tomu máme možnost poznat, jak na tom s pitím vlastně jsme. Smyslem akce je naučit se konzumaci alkoholu vědomě regulovat a změnit zaběhané návyky,“ říká psycholog Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů.

Ilustrační foto.
Ovoce a zelenina podražily, alkohol zlevnil. Je nejvyšší inflace za pět let

Suchej únor může podniknout každý. Stačí najít odhodlání přijmout neobvyklou výzvu. K akci je možné přihlásit se na facebooku nebo na www.suchejunor.cz.

Letošní ročník také provází fundraisingová kampaň, v rámci které si mohou účastníci koupit např. vstupenky na „Suchou párty“ nebo soutěžit o titul „Sušák roku“. Vybrané prostředky poslouží pro realizaci kampaně v budoucích letech.

V roce 2017 se do akce Suchej únor zapojilo přes 5000 účastníků. „Hodně nás potěšil rostoucí zájem lidí mimo Prahu. Ze statistik víme, že velký zájem o kampaň projevují lidé např. v Jihomoravském kraji. Připojují se i lidé žijící na venkově. Nadměrná spotřeba alkoholu v ČR je zkrátka téma, které doslova hýbe celou společností,“ komentuje vývoj kampaně Martin Jára.

Více informací na: www.suchejunor.cz

Dechová zkouška na přítomnost alkoholu (ilustrační foto).
Stále více řidičů jezdí s více než jedním promile alkoholu v krvi