Říkal jste, že ten propad ODS pro vás není tak překvapující, ale tak obrovský propad, jako v letošních volbách je už na pováženou, nemyslíte?

Osobně jsem celostátní výsledek v intervalu 5 až 10 procent očekával. 7,7% je historicky nejhorším výsledkem a jako takový samozřejmě na pováženou je. Považuji jej za pomyslné dno, od kterého se nyní musíme odrazit. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří.

Jaký je podle vás recept, na zlepšení renomé Vaší strany?

Každodenní práce. Hodně teď bude záležet na práci našich starostů a zastupitelů v obcích. ODS má více než 20 tisíc členů a stále je silně ukotvena na komunální úrovni. A právě odtud je potřeba znovu začít. Jako poslanec budu tomuto snažení maximálně nápomocen.

Jak vidíte vládní koalici, kdo myslíte, že postaví vládu „pravice" nebo „levice"?

Někde jsem dnes četl, že faktickým vítězem voleb je prezident Zeman, což mi s ohledem na rozložení sil v Poslanecké sněmovně připadá jeko trefné. Jsem rád, že levice, tedy ČSSD a KSČM nemá ve sněmovně většinu. Odhaduji, že povolební jednání budou velmi složitá a sestavení funkční vlády se hned tak nedočkáme.

Kde vidíte příčinu krize vaší strany?

Odpověď na tuto otázku vyžaduje hlubší zamyšlení. Za hlavní příčinu osobně považuji naše vládní angažmá, kde jsme jako nejsilnější vládní strana logicky nesli největší politické náklady. A ve spojení s tím, za jakých okolností vláda Petra Nečase skončila.

Jaký je teď váš první úkol, coby poslance, co uděláte jako první a na co se chcete zaměřit?

Je to pro mě zcela nová situace a v tuto chvíli neumím přesně popsat své první kroky v Poslanecké sněmovně. Určitě se ale budu snažit o to, abych byl co možná nejdříve užitečný pro voliče, kteří mi svým hlasem dali mandát.