VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro zajímavé dárky na vánoční zámecké trhy

Sasko - Na zámku Wackerbarth se o tomto víkendu (14.-16. prosince) pořádá unikátní vánoční trh s 45 stánky saských řemeslníků a manufaktur. Hosté se tu mohou kochat umnými exkluzivními výtvory tradičních saských řemesel.

14.12.2012
SDÍLEJ:

Zámek Wackerbarth.Foto: archiv zámku Wackerbarth

Jste-li příznivci ekoproduktů a designových ušlechtilých předmětů a hledáte-li nákladné, osobité a netradiční vánoční dárky, je zámecký trh pro vás to pravé.

Kvalitní ručně zhotovené výrobky tu prodávají přímo jejich tvůrci, například minimalistické moderní vánoční ozdoby, Stützengrünské kultovní štětky na holení z pravých jezevčích hřbetních chlupů. Tyto štětce jsou ručně vázané a dají se kombinovat s různými nákladnými rukojetěmi z drahých lakovaných dřevin (Chinalack). Koupit tu můžete i hebké mohérové deky z Crimmitschau, plyšová zvířátka z Drážďan, rukavice z nejjemnější kůže z největších hlodavců na světě z jihoamerických vodních morčat (tzv. kapybary) a s podšívkou ze saských lišek.

Saská klasika i unikátní zboží

Bude tu i stánek stoleté přádelny lněného prostírání z Horní Lužice či hodinářská manufaktura Lange & Heyne z Drážďan. Ale i výrobci dámských kabelek, hudebních nástrojů, panenek a dalších hraček. Z vesničky Langenweißenbach přijedou umělečtí soustružníci prodávající moderní varianty tradičních krušnohorských vánočních pyramid a saských vánočních ozdob. Ty působí elegantněji a „hranatěji" než ozdoby tradiční a nejsou vyráběny jen z jehličnanů, nýbrž také z dubového či ořechového dřeva. A andílkové s hliníkovými křídly tu prý také budou.

A saskou adventní klasikou jsou poetické svítící ochranovské adventní hvězdy. Milovníci exkluzivních sladkostí asi rádi nakouknou pod pokličku uměleckým cukrářům z chocolaterie Adoratio z Thürmsdorfu. Kdo hledá něco nového na ochutnání s může koupit například bůvolí mozzarellu ze statku Chrusdorf či marmelády z lesních plodů, například z mišpulí.

Elegantní psací potřeby z drážďanské inkoustové manufaktury Diplomat ladí s letošním tématem vánočního trhu, kterým je „rukopis". Na zámku bude přítomna umělecká písařka a filografka Susanne Dorendorff předvádějící, jak se dá i dnes v době smartphonů a klávesnic krásně psát a že rukopis či krasopis jsou něco velmi poetického, křehkého a osobního. Psát se dá ale nejen obyčejnými propiskami a tužkami, ale jak návštěvníci uvidí, i skutečnými pery, štětci či dokonce kolíčky na prádlo.

Kulinářské pagody

Děti si tu mohou vyzkoušet vyrobit vlastnoruční dárky v zámecké vánoční výtvarné dílně. Vánoční trh manufaktur je na zámku Wackerbarth takříkajíc v „dobré společnosti", protože i zdejší výroba sektu kvašením v láhvích je ruční a Wackerbarth se může pochlubit bohatou historií, neboť je druhou nejstarší sektovou manufakturou v Německu.

Vstupné se platí pouze při vstupu do prostor zámku (vinotéka, belvedér), kde se nachází vánoční trh s 45 stánky saských řemeslníků a manufaktur.

Venku před zámkem budou bílé pagody s kulinářskými specialitami. Zde mohou návštěvníci ochutnat horké vánoční speciality vinařství Wackerbarth.

Speciální prohlídky na téma sekt

Prohlídka na téma sekt návštěvníky zavede na zámku Wackerbarth do sektové manufaktury a osvětlí jednotlivé fáze výroby sektu. Tradiční způsob kvašení v láhvích bude vysvětlen v sektovém sklípku, kde se sekt střásá. Prohlídka je zakončena ochutnávkou tří sektů.

V rámci prohlídky na téma víno se návštěvníci dozví podrobnosti o práci ve vinohradu a ve vinném sklepě se dozví, co se děje během kvašení, jak zachovat přirozené aroma při jemném zrání v dubovém sudu zvaném barik a co je nejdůležitější pro charakter saských vín. Poté následuje ochutnávka tří vín.

Historie vinařství

Vinařství Zámek Wackerbarth je nejstarší výrobce sektů v Sasku a první zážitkové vinařství v Evropě. Zdejší koncept představuje ojedinělou kombinaci vzdělávacích akcí na téma péče o vinohrad, kvalita a jakost vín a výroba sektů kvašením v láhvích. Zdejší vinaři těží z dlouholeté tradice, kterou se nebojí doplnit a obohatit o nejmodernější postupy. Návštěvníci zde mají možnost také poznat kulinářskou stránku saské historie a příjemnou kombinaci saské a mediteránní kuchyně.

V Sasku se už odjakživa říká: „V Chemnitz se vyrábí, v Lipsku prodává, jen aby se pak vše mohlo prohýřit v Drážďanech." Právě k tomuto účelu si saský kurfiřt a polský král August Silný nechal v těsné blízkosti Drážďan vystavět řadu venkovských sídel a letohrádků. Zámek Wackerbarth se odjakživa vyznačoval mimořádnou přitažlivostí pro přátele a vyznavače mediteránního životního stylu.

Romantická poloha uprostřed vinic obce Radebeul a vlastní výroba vynikajících vín i sektů nabízí nevšední zážitky každý den.

Vinařství, vlastní obchod s vínem a restaurace na zámku Wackerbarth jsou otevřeny denně a každý den je možné se tu účastnit prohlídek a degustací.

Vánoční trh také v Radebeulu

Současně s vánočním trhem na zámku Wackerbarth se v Radebeulu u Drážďan v historickém jádru Altkötzschenbroda koná malebný a kultovní vánoční trh. Tento vánoční trh působí málo komerčním dojmem a je do jisté míry skutečným odrazem Radebeulských obyvatel, kteří jsou jakýmisi „luxusními eko-uprchlíky z Drážďan". Jeho poetický název „Lichterglanz und Budenzauber" znamená v překladu „Zář světel a kouzelné obchůdky". Najdete tu nejen stánky s mnoha nápady na osobité dárky, ale také saské vánoční kulinářské speciality.

Mezi čtvrtí Altkötzschenbroda a zámkem Wackerbarth pendluje bezplatný autobus (Bus-Shuttle).

Užitečné informace

Vánoční trh v Radebeulu

Radebeul u Drážďan
historické jádro Altkötzschenbroda
Termín: 15. a 16. prosinc
Otevřeno: sobota 11.00 - 21.00 hodin, neděle 11.00 - 20.00 hodin
Doprava: vlak z Bad Schandau, tzv. rychlodráha S-Bahn S1 do Radebeul-West
Více na: www.altkoetzschenbroda.de (DE)

Prohlídky vinařství na téma víno či sekt

Termín prohlídky na téma víno „Weintour": pondělí až pátek ve 14.00 hodin, sobota, neděle a svátky 12.00, 14.00 a 16.00 hodin
během vánočních svátků: 25. a 26. prosince 14.00 a 16.00 hodin, 27. a 28. prosince 14.00 hodin, 29. a 30. prosince 12.00, 14.00 a 16.00 hodin
Vstupné: cena za osobu 11 euro s degustací tří vín / sektů, děti 7-12 let 5,5 euro, do 6 let zdarma

Termín prohlídky na téma sekt „Sekttour": pondělí až pátek v 17.00 hodin, sobota, neděle a svátky 13.00, 15.00 a 17.00 hodin
během vánočních svátků: 25. a 26. prosince v 15.00 a v 17.00 hodin, 27. a 28. prosince v 17.00 hodin, 29. a 30. prosince ve 13.00, 15.00, 17.00 hodin.

Recept hraběte Wackerbartha

Originální recept na svařené víno s názvem „Weiß & Heiß"

Přísady:
750 ml bílého vína
750 ml světlé hroznové šťávy
1 1/2 chemicky neupravené pomeranče
3 hřebíčky
1 1/2 badyán
1 1/2 tyčinky skořice
3 lžíce pomerančového likéru Cointreau
1 1/2 lžičky medu
12 lžiček rumu

Příprava:
Pomeranče umyjeme horkou vodou a nakrájíme na plátky. Hřebíček a badyán s plátky pomeranče ohřejeme v hroznové šťávě se skořicí. Přidáme bílé víno. Nyní se směs už nesmí vařit. Nakonec vmícháme Cointreau a osladíme medem. Nalijeme přes sítko do sklenic a podáváme s trochou rumu.

Prodejní neděle 16. prosince

Na základě usnesení drážďanské Městské rady smějí mít o letošním třetím adventu (16. prosince, 12.00 - 18.00 hodin) obchody v centru Drážďan v odpoledních hodinách otevřeno.

O této adventní neděli obchody a obchodní domy pořádají různé speciální akce, například zábavné pořady pro děti, živou klavírní hudbu či různé ochutnávací či soutěžní akce.

Nákupní neděle jsou návštěvnicky velmi oblíbené a během těchto prodejních šesti hodin bývá v nákupních galeriích opravdu živo.

Nákupní neděle jsou v Německu velmi vzácné, ve většině spolkových zemích, tedy i v Sasku, jsou maximální otevírací doby obchodů stanoveny zákonem. Proto například většina obchodů v Sasku zavírá ve všední dny mezi dvacátou a dvaadvacátou hodinou. V sobotu pak malé obchody mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou a velké obchody většinou ve stejnou dobu jako ve všední den nebo zhruba o hodinu dříve. V neděli (kromě asi čtyř speciálních prodejních nedělí za rok) pak musí mít všichni zavřeno.

Drážďanské vánoční trhy se konají až do Štědrého dne.

Autor: Ludmila Veselá

14.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orangutan Ňuňák.
VÍME PRVNÍ
15

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Akce Ježíškova vnoučata dělá radost seniorům po celé republice.

Ježíškova vnoučata nadělují dárky pacientům nemocnice

Kamion skončil v příkopu u Libkovic pod Řípem

Libkovice pod Řípem - K dopravní nehodě došlo chvíli po poledni.

Sexuálnímu predátorovi hrozí až 12 let vězení, přes internet zneužil 162 dívek

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ - Za velkého zájmu médií odstartoval ve čtvrtek ráno u Ústeckého krajského soudu proces roku se sexuálním predátorem z Děčína.

Hasiči na Litoměřicku likvidují popadané stromy

Litoměřicko - Mezi 9.28 a 9.47 hodin vyjely hasičské jednotky v sedmi případech ke spadlým stromům. Většina byla na Litoměřicku.

FOTO: Ploskovice se chystají na vánoční prohlídky

Ploskovice - V plném proudu jsou přípravy na oživené kostýmované prohlídky interiérů zámku Ploskovice, které se každoročně pyšní vysokou návštěvností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT