Pro aktuální informace stiskněte klávesu F5 nebo tlačítko aktualizovat.

Pátek 25. října

15:00 Připravujeme fotogalerii!

14:00 Prezident Miloš Zeman ukončil svou návětšvu Ústeckého kraje

13.24 Před roudnickou radnicí, kam se prezident přesunul na tiskovou konferenci na něj čekala jazzová kapela. Miloš Zeman vyslechl jednu skladbu, poté umělcům zatleskal a potřásl rukou.

13.11 Od starosty Roudnice Vladimíra Urbana dostal prezident víno, obraz města a odpověděl na všechny otázky občanů. Například: Proč jsou v ČR tak nízké důchody?

12.44 Miloš Zeman dorazil do Roudnice. Polovina lidí na něj píská, polovina tleská.

12.35 K vidění jsou transparenty vyzývající prezidenta k abdikaci

12.33 V Roudnici na Karlově náměstí čeká na Miloše Zemana asi 200 lidí. Zahrál dechový orchestr a přicházejí další lidé včetně škol.

12.27 Prezident předal medaile za zásluhy členům integrovaného záchranného systému i členům krizových štábů. Po slavnostním přípitku odjel do Roudnice

11.36 Kolona se přemístila do gotického hradu, kde bude prezident předávat vyznamenání

11.32 Miloš Zeman se podepsal do pamětní knihy města, připnul prezidentskou stuhu na vlajku Litoměřic. Od starosty Ladislava Chlupáče dostal knihu o historii města Litoměřice a zdejší víno.

11.24 Prezident odpovídá na dotazy lidí: Zda bude splavněno Labe, zaměstnávání zdravotně postižených, těžební limity, když volby dopadnou patem co bude dál?

11.15 Přípravy na příjezd prezidenta vrcholí také v gotickém hradu. Přítomni jsou zástupci kraje, policie i hasičského záchranného sboru

11.10 Prezident Miloš Zeman právě hovoří s občany města na Mírovém náměstí

Miloš Zeman v Litoměřicích

11.00 Zhruba 200 lidí očekává příjezd hlavy státu. Kolona právě přijíždí

10.52 Na náměstí dorazil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Bylo oznámeno, že prezident dorazí podle plánu v 10.55.

10.46 Zastřešené pódium pro Miloše Zemana je na Mírovém náměstí v Litoměřicích připraveno, čeká zde asi 40 lidí. K vidění nejsou žádné transparenty.

10.15 Na Mírovém náměstí se tvoří první hloučky lidí, kteří čekají na Miloše Zamana. Na strategických místech jsou policisté a členové ochranky.

9.40 V Litoměřicích vrcholí přípravy na příjezd Miloše Zemana. Na Mírovém náměstí vyrostlo pódium pro setkání hlavy státu s občany. Do města by měl Miloš Zeman dorazit v 10:30. Prvním bodem je návštěva a prohlídka katedrály sv. Štěpána. Na náměstí by měl dorazit v 10.55.Prezident Zeman na návštěvě v litoměřické katedrále sv. Štěpána.

Čtěte také: Prezident Zeman obědval na mosteckém hipodromu

7.10 Hlava státu sbírala síly pro náročný dvoudenní program v jednom ze tří největších apartmánů ústeckého hotelu Clarion. Se svým doprovodem měl Miloš Zeman k dispozici dvě patra, celkem 16 pokojů. (více zde).

V pátek se prezident Miloš Zeman chystá do Litoměřic a Roudnice nad Labem.

Čtvrtek 24. října

21.10 Z Žatce prezident Miloš Zeman zamíří zpět do Ústí nad Labem. V pátek navštíví Litoměřice a Deník bude opět u toho.

Další informace a podrobnosti z návštěvy prezidentského páru čtěte v tištěném pátečním Deníku.

20.18 Zhruba tři desítky občanů čekaly na Miloše Zemana u Chrámu chmele a piva. Při jeho příjezdu lidé tleskali. Jednomu z nich se prezident podepsal. Starostka Žatce Zdeňka Hamousová následně předala vzácné návštěvě květinu a poté celá delegace zmizela v útrobách komplexu. Tam se uskuteční oficiální večeře s představiteli Ústeckého kraje i samotného města.

Prezident navštívil žatecké vojáky a prohlédl si techniku 4. brigády rychlého nasazení. Provedl ho velitel posádky Miroslav Hlaváč20.05 Prohlídka síně tradic vojenského útvaru skončila, prezident Zeman se za několik minut s doprovodem přesune do Chrámu chmele a piva na oficiální večeři.

19.30 Kolona s Milošem Zemanem právě dorazila do žateckých kasáren. Připraveny jsou statické ukázky vojenské techniky včetně moderních kolových obrněných transportérů Pandur, kterými 4. brigáda rychlého nasazení disponuje.

19.20 Prezident Miloš Zeman by měl právě v těchto chvílích přijíždět do Žatce. Jako první navštíví útvar 4. brigády rychlého nasazení a síň tradic v armádním kulturním středisku K-500, kde se setká s vojáky. Jeho další kroky by měly zamířit do Chrámu chmele a piva na oficiální večeři s vedením Ústeckého kraje. Veřejnost, která by Miloši Zemanovi třeba ráda položila nějakou otázku, má tentokrát smůlu. Celý program jeho návštěvy v Žatci je neveřejný.

Na místě na příjezd hlavy státu čeká také ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel.

18.44 V Chomutově přišlo na setkání s prezidentem Milošem Zemanem do tamního kina na dvě stě lidí. Prezident je nejprve v úvodním proslovu vyzval, aby se aktivně zúčastnili předčasných voleb a zopakoval svůj souhlas s prolomením těžby uhlí na Mostecku.

Prezident Miloš Zeman v Chomutově.

Pak měli prostor občané. Ti první, kteří dostali slovo, si stěžovali na vysokou kriminalitu a problémy s nepřizpůsobivými. Na jejich dotazy ale odpovídal spíš primátor Chomutova Jan Mareš. Prezident to na závěr komentoval s tím, že je potřeba změnit i některé zákony, které nahrávají nejen nepřizpůsobivým, ale také těm, kdo na nich parazitují. Jako příklad uvedl příklad o příspěvku na bydlení, který zneužívají majitelé ubytoven.

Na dotaz jedné malé dívky, co se mu v kraji zatím líbilo nejvíc odpověděl, že hipodrom v Mostě, protože ho viděl poprvé. Po dotazech se podepsal do pamětní knihy města Chomutova, na vlajku města připnul prezidentskou stuhu a na oplátku dostal od představitelů magistrátu jako dar obraz regionálního umělce Vojtěcha Krause s vyobrazením budovy chomutovské radnice.

Poté se prezidentská kolona přesunula do místní nemocnice, kde si má prezident prohlédnout místní oddělení onkologie.

18.25 Prezident Miloš Zeman se odpoledne setkal v Jirkově na Chomutovsku se zástupci majitelů a managementu přepravce zemního plynu NET4GAS. Společnost v lednu zprovoznila plynovod Gazela, který napojil Česko na ruský zemní plyn proudící do Evropy severní cestou, tedy plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Přítomen byl i jirkovský starosta Radek Štejnar (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Ústeckém kraji.

Trasový uzávěr plynovodu v Jirkově je jedním z pěti propojení Gazely se stávající soustavou plynovodů na našem území. Prezident Zeman se zajímal o bezpečnost a monitorování plynovodu i další investice firmy. „Důležité je, že se posílily reverzní toky, tedy že plyn může téci obousměrně. Garantuje také energetickou bezpečnost," reagoval Zeman na dotaz novinářů ohledně významu plynovodu Gazela. Potvrdil tak názory odborníků, že Česko může nyní odebírat ruský plyn bez závislosti na Ukrajině jako tranzitní zemi, dodávky už by neměly být ohroženy opakujícími se rusko-ukrajinskými obchodními půtkami.

17.06 V Chomutově už půl hodiny před příjezdem čeká na prezidenta Miloše Zemana několik desítek lidí v mistním kinosále. Ve spletitých chodbách nové budovy kina korzuje ochranka, na každém rohu stojí policisté.

16.45 Miloš Zeman se po setkání s mosteckými politiky na magistrátu přesunul k mosteckému divadlu, kde na něj čekalo asi šest stovek lidí. Stejně jako na hipodromu je vyzval k tomu, aby šli k volbám. V davu se odehrál pouze jeden drobný incident, kdy příznivci Miloše Zemana slovně napadli dvojici držící transparent proti prezidentovi.

V 15.45 je plánováno setkání s občany Mostu. Sledujte nás dál…

13.35 Hlava státu se zúčastnila krátkého brífinku s novináři. Na něm Miloš Zeman vyzval obyvatele České republiky, aby šli k volbám a prohlásil, že je pro prolomení těžebních limitů, které dosud chrání dvě obce na Mostecku proti postupu hnědouhelného lomu. Zároveň ale vyjádřil nutnost dohody mezi těžaři a lidmi.

13.20  Jsme před mosteckým hipodromem, kam míří Miloš Zeman na oběd. Vystupuje z automobilu a zdraví přibližně tři stovky horníků s transparenty. Lidé mu děkují za podporu, kterou vyjadřuje těžbě uhlí.

13.00 Prezidentská kolona se vydala směr Most. Návštěva hlavy státu v bílinských dolech tímto skončila.

12.50 V tuto chvíli dochází za účasti pana prezidenta ke slavnostnímu předání klíčů od elektromobilu společností ČEZ Ústeckému kraji.

Předání elektromobilu.

Na první pohled ho od obyčejného auta nepoznáte. Má vše co malé vozy mají mít a přece je v něčem výjimečný. Nejezdí totiž na benzin, naftu či plyn ale na elektrický proud. Řeč je o elektromobilu Peugeot iOn, který nově vlastní Ústecký kraj. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka chce kraj elektromobil vyzkoušet, protože je určitě přínosem pro ekologii. „V kanceláři hejtmana pracuje jeden handicapovaný muž bez nohy. Automobil bude využívat on," doplnil hejtman.

Z programu nakonec na Teplicku na žádost Hradu vypadla i původně plánovaná návštěva porcelánky v Dubí.

V Dubí byl slavnostně otevřen „Dům porcelánu s modrou krví“V Českém porcelánu v Dubí chtěli Miloši Zemanovi  ukázat výrobu prořezávaných mís, aby viděl, jak se mísa vylévá, prořezává, jak se na ní tiskne a pak ručně domalovává cibulákový dekor. „Jako dárek jsme pro pana prezidenta měli připravený třípatrový etažér z velké, střední a malé prořezávané mísy s cibulovým dekorem. Zvolili jsme tento dárek právě proto, že měl pan prezident vidět přímo na místě výrobu tohoto druhu výrobku. K tomu jsme pro něj měli velký cibulákový popelník," uvedl generální ředitel Českého porcelánu Dubí Vladimír Feix. Pro prezidenta měli ještě jeden čestný úkol. Protože měl přijet právě v době, kdy tu vyrobí 700. cibulákovou soupravu umyvadla, konve na vodu a mýdelníčku, chtěli ho požádat, aby ji pokřtil šampaňským. Nakonec z toho ale sešlo a Bílina, konkrétně návštěva u horníků na dolech je to jediné, co se do časově náročného programu vešla.

12.50 Během svého projevu při setkání s horníky Miloš Zeman zmínil také otázku prolomení limitů. "Když se limity obecně neprolomí, pak vás čeká ztráta až 8500 pracovních míst. A to je pro vás tady v Bílině a také v sousedním Mostecku nedobrá zpráva…"

Původně se měl pan prezident také zastavit na místní radnici, ale po redukci jeho programu návštěva vedení města odpadla, stejně jako setkání s občany přímo na náměstí v centru Bíliny. „Když jsem se dozvěděl, že nepřijede, tak mě to zamrzelo. A to jako starostu, prezident totiž do našeho města nejezdí často," komentuje představitel města Bíliny Josef Horáček. Pro prezidenta měli na radnici připravené knihy, lázeňské pítko a také upomínkové předměty se znakem měst.

12.40 Pan prezident je v Bílině, v areálu tamních dolů. Nejprve si prohlédl připravenou expozici ČEZ, a posléze se vydal ke skupině horníků, kteří tu na něj čekají. Následovat bude krátká diskuze.

Čekání na prezidenta v dolech Bílina12.30 Severočeské doly, Bílina: Návštěva hlavy státu v Ústeckém kraji bude pokračovat v okrese Teplice, a to setkáním s horníky přímo v areálu Severočeských dolů a.s. v Bílině. Seznámit se zde má s činností povrchového lomu Bílina. Následovat bude za jeho přítomnosti slavnostní předání klíčů od elektromobilu společností ČEZ Ústeckému kraji. V areálu dolů už na prezidenta čekají zástupci horníků, se kterými se má pozdravit.

12.25 Přesun celé prezidentské kolony, Ústecko – Teplicko – Mostecko – Žatecko, monitorují po celý den na silnicích severních Čech policisté. Počítejte proto s namátkovými kontrolami na silnicích. Prezident se z Ústí do Teplic vydal po dálnici. Posléze nabrala policejní kolona směr město Bílina. 

12.10 Prezident Miloš Zeman symbolicky poklepal na základní kámen nového sídla Krajského soudu v Ústí nad Labem. Od soudu se prezidentská kolona vydala do Bíliny, kde se prezident Miloš Zeman seznámení se s činností povrchového lomu Bílina.

11.53 První dáma Ivana Zemanová přijela krátce po půl dvanácté do neštěmického Klokánku. Nyní je na prohlídce jednoho z bytů.

11.45 Prezidentská kolona přijela před Krajský soud. Čtěte také: Prezidentská kolona omezí provoz v Ústeckém kraji jen minimálně

11.40 Studenti se při diskusi zajímali především o politiku. Prezidenta Miloše Zemana se ptali třeba na jeho nejhorší rozhodnutí.

11.20 Diskuse se studenty by měla skončit po půl dvanácté, v 11.45 hodin by měla prezidentská kolona dorazit k sídlu soudu, kde se uskuteční symbolické položení základního kamene k novému sídlu Krajského soudu Ústí nad Labem.

10.52 Další kroky prezidenta Miloše Zemana směřují na ústeckou univerzitu, kde ho čeká diskuse se studenty.

Studenti čekají v aule na diskusi s prezidentem Milošem Zemanem.

10.46 Skončilo jednání se zastupiteli Ústeckého kraje. Řeč byla o splavnění Labe, úložišti radioaktivního odpadu či o státních vyznamenáních, které bude prezident v budoucnu udělovat. Prezident Miloš Zeman si ze setkání odnáší dary v podobě rybičky, regionálních potraviny a sady vín. "Salám jste dobře schovali, aby ho mé lékařské konsilium nevidělo, ale nahoře je perník a ten také nesmím," žertoval prezident Miloš Zeman. Sám hejtmanovi Ústeckého kraje předal porcelánový servis.

10.27 Prezident Miloš Zeman se na dvacet minut soukromě setkal s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem, nyní diskutuje se zastupiteli. Omluvil se za zkrácení své cesty. "Moje okolí mne přes mé protesty přinutilo si jeden den odpočinout," řekl a slíbil, že příští návštěva bude čtyřdenní.

10.22 Prezident Miloš Zeman zkrátil návštěvu Ústeckého kraje ze tří na dva dny. Podle Zemanovy mluvčí Hany Burianové důvodem zkrácení je to, že prezident chce z části odpočívat po úterním nočním návratu z Ukrajiny a z části má jiný program. Z programu proto zmizel Děčín i továrna Český porcelán v Dubí, méně bude i setkání s občany. Kde hlavu státu neuvidí?

9.45 Prezident Miloš Zeman přijel do Ústí nad Labem sám, první dáma kvůli nevolnosti dorazí později. Návštěva hlavy státu začíná setkáním s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem a členy Zastupitelstva Ústeckého kraje.

9.15 Do příjezdu prezidentského páru na Krajský úřad Ústeckého kraje zbývá už jen půl hodiny. Prezidentská kolona by měla omezit provoz v Ústeckém kraji jen minimálně (více zde).

Čtěte také: Prezident Miloš Zeman jezdí v neprůstřelném automobilu

Prezident Miloš Zeman a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.Program návštěvy Ústeckého kraje:

1. den návštěvy, čtvrtek 24. října

09:45 příjezd prezidenta republiky a paní Ivany Zemanové ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje
09:50 setkání prezidentského páru s hejtmanem kraje
10:10 setkání prezidenta republiky a paní Ivany Zemanové se členy Zastupitelstva Ústeckého kraje, řediteli organizací zřizovaných a zakládaných Ústeckým krajem a zástupci Krajského úřadu
10:35 podpis prezidenta republiky a paní Ivany Zemanové do Kroniky kraje dekorování praporu Ústeckého kraje stuhou prezidenta republiky předání daru prezidentskému páru

10:50 příjezd k Univerzitě J. E. Purkyně, diskuse se studenty

11:45 příjezd k sídlu soudu
12:05 symbolické položení základního kamene k novému sídlu Krajského soudu Ústí nad Labem

12:35 příjezd do Bíliny – Severočeské doly a.s., seznámení se s činností povrchového lomu Bílina – Severočeské doly a.s., slavnostní předání klíčů od elektromobilu společností ČEZ Ústeckému kraji

15:10 příjezd k Magistrátu v Mostu, setkání s představiteli města
15:35 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Most stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky

15:45 setkání s občany Mostu

16:40 příjezd do Jirkova, návštěva Trasového uzávěru Jirkov

17:25 příjezd do Chomutova, setkání s občany a představiteli města Chomutova
18:00 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Chomutova stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky

18:15 návštěva Komplexního onkologického centra při Nemocnici Chomutov, setkání s představiteli vedení, primáři a vrchními sestrami nemocnice, diskuze o zdravotnictví, krátká návštěva onkologického oddělení

19:25 příjezd do Žatce, návštěva 4. brigády rychlého nasazení Žatec – Armáda České republiky, ukázka vojenské techniky

Program návštěvy prezidenta ČR Miloše Zemana.

2. den návštěvy, pátek 25. října

10:30 příjezd do Litoměřic, návštěva Katedrály sv. Štěpána

10:55 setkání s občany města
11:25 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Litoměřice stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky

11:40 příjezd k hradu, setkání prezidenta republiky s profesionálními i dobrovolnými záchranáři

12:45 příjezd do Roudnice nad Labem, setkání s občany a představiteli města Roudnice nad Labem
13:10 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města, dekorování praporu města Roudnice nad Labem stuhou prezidenta republiky, předání daru města prezidentu republiky

13:30 tisková konference prezidenta republiky k ukončení návštěvy Ústeckého kraje

Separátní program paní Ivany Zemanové
(změna programu vyhrazena)

1. den návštěvy
čtvrtek dne 24. října 2013

11:00 návštěva Fondu ohrožených dětí Klokánek v Krásném Březnu

15:10 návštěva Dětského domova Most