V domově Kavkaz začalo hořet loni 19. ledna brzo ráno ve společenské místnosti. Muž, který byl později označen za viníka, byl klientem zařízení. Podle kriminalistů zapálil polštář na pohovce. Muž trpící duševním onemocněním je nyní v běžné léčebně, to by se však mohlo změnit. „K soudu jsme podali návrh na uložení ochranného opatření, konkrétně zabezpečovací detence,“ potvrdil Deníku Dan Anděl, náměstek krajského státního zástupce v Ústí nad Labem.

Požár domova pro postižené ve Vejprtech

Rozhodovat bude ústecký krajský soud. Cílem zpřísnění je podle žalobců chránit okolí a zabránit muži v možném dalším nebezpečném jednání. „Znalci ve svých posudcích muže označili za vysoce nebezpečného,“ doplnil Anděl. Podle odborníků je zdravotní stav postiženého muže léčbou neovlivnitelný. Dosud je muž pod dohledem v běžné psychiatrické léčebně.

A co znamená zabezpečovací detence? Probíhá ve speciálních ústavech, klienti tam mají potřebnou zdravotní péči, zároveň jsou ale střeženi. Dohled tam vykonává vězeňská služba. I v psychiatrických léčebnách jsou pacienti pod neustálým dohledem, léčebny ale nemají takové možnosti a zabezpečení jako detenční ústavy, dozor je tam mnohem přísnější.

Při loňském tragickém požáru ve Vejprtech se udusilo v domově Kavkaz osm klientů, devátý zemřel později v nemocnici. Kvůli zdravotnímu stavu pachatele, který byl také klientem domova pro mentálně postižené, policie případ odložila. „Na základě znaleckého zkoumání byla osoba hodnocena jako nepříčetná. Jde o osobu, která není schopna rozpoznat protiprávnost jednání ani své jednání ovládat,“ dodal Anděl.

Po požáru prošel dům kompletní rekonstrukcí, jeho obyvatelé se tam postupně vrátili. V domově klienti na své kamarády pořád vzpomínají, připomínají si je na fotografiích ze společně prožitých akcí. „Povídáme si o nich, vždy se s klienty u fotek zastavíme a zavzpomínáme. Snažíme se s nimi také rozebírat jejich pocity, aby jim bylo lépe. Chodíváme také na hřbitov, kde si s kamarády, kteří už tu nejsou, povídají a hladí okénka v urnovém háji,“ přiblížila nedávno jedna ze sociálních pracovnic.