Dětská mozková obrna. Tak zní diagnóza Maxima z Děčína, který se kvůli svému hendikepu neobejde bez invalidního vozíku. Dosud používal starý vozíček, ze kterého už vyrostl. Díky dobrým lidem se podařilo vybrat přes 65 tisíc korun na nový.

Maxík se narodil v roce 2010. Těhotenství maminky probíhalo v pořádku a také porod byl bezproblémový. První měsíce jeho života se Maxíkova maminka radovala z krásného zdravého chlapečka.

„Vyzbrojena informacemi o tom, jak se má dítě vyvíjet, jsem si říkala, jak šikovný můj Maxík je a jak všechno probíhá přesně podle tabulek. Kolem 4. měsíce jsem ale najednou měla pocit, že něco není v pořádku. Zdálo se mi totiž, že se moc nehýbe,“ uvedla maminka Světlana Mygalega.

Žena se snažila uklidnit tím, že je každé dítko jiné. Přesto ale raději zamířila k dětskému lékaři. Ten Maxíka okamžitě poslal na neurologii, odkud chlapec putoval na magnetickou rezonanci. Zde se maminčiny obavy, že dítě není v pořádku, potvrdily. „Výsledek vyšetření mě šokoval. Maxíkovy potíže s motorikou totiž způsobila dětská mozková obrna,“ posteskla si maminka.

Maxim nemluví. S pomocí dokáže ujít nejistě jen velmi krátkou vzdálenost. „Převážně se tak pohybuje na invalidním vozíku, ze kterého už ale vyrostl. Maminka teď řeší pořízení nového vozíku. Protože se však o Maxe stará sama, nemá šanci na vozík našetřit,“ uvedla Klára Hozáková, předsedkyně spolku Andělé bez křídel pomáhajícího rodinám s hendikepovanými dětmi.

Rozhodla se mamince samoživitelce se sháněním financí na nový vozíček pomoci a stala se patronkou Maxíkova příběhu skrz web charitativního projektu Patron dětí. Díky dobrým lidem, kteří do sbírky přispěli, se na mechanický invalidní vozík podařilo vybrat cílovou částku 65 058 korun. 40 tisíci korunami Maxíkovi přispělo Konto Bariéry. Chlapec se tak vozíčku nakonec brzy dočká.

„Moc děkujeme všem, co přispěli. Moc si pomoci vážíme,“ uzavřela Hozáková.