VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomozte postavit další školu v Africe! Od roku 2005 jich vyrostlo čtrnáct

Severní Čechy - Také Severočeši mohou pomoci tím, že přispějí ve veřejné sbírce na vybudování nové školy pro africké děti v Etiopii. Sbírku právě za tímto účelem pořádá každý rok na podzim obecně prospěšná společnost Člověk v tísni.

28.9.2013
SDÍLEJ:

Počátky budování školy v etiopské vesnici Woininata. Dokončena by měla být do konce roku. Stane se tak patnáctou školou, která díky veřejné sbírce v Africe vznikla.Foto: archiv Člověk v tísni, o. p. s.

Letos skauti s kasičkami vyrazí do ulic 7. října. Přispět lze ale i jinými cestami než během sbírkového týdne, například přímo na účet nebo prostřednictvím dárcovské DMS.

„Cílem veřejné sbírky Postavme školu v Africe je získat prostřednictvím kampaně dostatek peněz na stavbu další, v pořadí už patnácté školy v Etiopii. Jelikož jsem některé z těchto postavených škol letos v červnu navštívila, na vlastní oči jsem se přesvědčila, že naše práce má opravdu smysl," sdělila Alena Průšová ze společnosti Člověk v tísni.

Na všechny se nedostává, školy chybí…

Ne každé dítě v Etiopii může chodit do školy. Často prostě proto, že v jeho okolí žádná škola není. Etiopie je jednou z nejchudších zemí světa a polovina jejích obyvatel je negramotná.

„Budováním škol a vzděláváním místních učitelů se snažíme lidem pomoci dostat se ze začarovaného kruhu chudoby. Doposud jsme v Etiopii vybudovali 14 škol pro tisíce dětí. Tyto děti mají velkou šanci se ve společnosti dobře uplatnit a pozvednout tak její celkovou úroveň," zdůrazňuje Alena Průšová.

Úplně první, kterou Člověk v tísni v rámci sbírky Postavme školu v Africe zbudoval, byla škola v Asore, stojí na internetových stránkách www. clovekvtisni.cz. V malé vesničce poblíž jihoetiopské Alaby stojí již od roku 2005.

Osm let poté visí v kanceláři ředitele Workecho Shukury stále dopisy od skautů, které tehdy děti do Etiopie posílaly. „Chtěl bych poděkovat Člověku v tísni, skautům a České republice za to, že nám takto pomohli. Co tu škola stojí, mnoho se toho změnilo," říká pětatřicetiletý Workecho. A má pravdu.

Vydělávají si na budovy pro další ročníky…

„Původně tu Člověk v tísni ve spolupráci se Skautem postavil dvě nové budovy a jednu zrekonstruoval," vysvětluje ředitel. Dvě stě místních žáků ale mohlo vychodit jen první čtyři ročníky. Pokud chtěli pokračovat, museli chodit do jiných, často vzdálených škol.

Učitelé proto využili toho, že dostali od Člověka v tísni také celkem 9 hektarů pozemků, které využívají jako školní polnosti. „Pěstujeme hlavně teff. Ročně ho sklidíme kolem čtyř tun," vysvětluje Workecho. Za sklizeň škola utrží nějaké peníze na trhu, navíc místní lidé přispívají do společného fondu. Tímto způsobem si v Asore vydělali na stavbu dalších školních budov. Loni byla dokončena budova, která nyní slouží pro výuku 5. a 6. ročníku, a právě teď se staví nové učebny pro 7. a 8. ročník.

Některé způsoby jak lze přispět:- Převodem z účtu, který je veden v ČR:
222 444 555/0300 (ČSOB)
- Převodem z účtu mimo ČR:
CZ92 0300 0000 0002 2244 4555
- Pomocí DMS. Cena DMS je 30 Kč (na konto projektu Postavme školu v Africe bude připsáno 27 Kč). Více informací o DMS najdete na www.darcovskasms.cz
Jednorázová DMS: Pošlete DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777.
DMS opakovaně každý měsíc: Pošlete DMS ROK AFRIKA na telefonní číslo 87777.
Službu lze zrušit odesláním textu DMS STOP AFRIKA.
- Přispěním do kasiček skautů: Během sbírkového týdne, který se letos bude konat od 7. října 2013, můžete v ulicích přispět skautům do kasiček.
- Více na www.skolavafrice.cz

Nově přistavěné objekty jsou budovány z místních materiálů, tedy především ze dřeva a hlíny, ale je skvělé, že lidé v Asore nejenže školu přijali za svou, ale jsou ochotní ji dále rozšiřovat. „V budoucnosti bychom chtěli přistavět ještě knihovnu," svěřuje se s plány Workecho.

V roce 2009 se Člověk v tísni do Asore vrátil a pomohl tu dokončit pět kilometrů dlouhé potrubí, přivádějící pitnou vodu z hloubkového vrtu přímo ke škole. Proto může vyučování pokračovat i v období sucha. Zejména dívky, které zde tradičně chodí s těžkými nádobami pro vodu, nemusí totiž kvůli náročné povinnosti přerušovat či dokonce ukončovat školní docházku.

Dnes ve škole studuje celkem 300 žáků. Učí se fyziku, matematiku, společenské vědy, výtvarnou výchovu, angličtinu a amharštinu.

Vzdělání, které děti dostanou v této škole, pak slouží celé jejich rodině. Rodiče dětí jsou často negramotní, jejich děti je učí nejen číst a psát, ale předávají jim také znalosti, které se naučily ve škole. Například jak lépe obdělávat pole.

Nová školní budova přijde na téměř dva miliony korun…

Budovy se staví z betonových tvárnic, z nichž každá stojí 50 korun. Celkový rozpočet na vybudování školy, včetně hygienického zázemí, je 1 900 000 korun. V tom ovšem není započteno vnitřní vybavení školy. Pro představu proto dodejme, že například jedna školní tabule přijde na 800 korun a lavice 1050 korun.

Pro stavbu další sbírkové školy vyšla z užšího výběru pěti míst vesnička Woininata. „Místo, kde bude škola stát, jsme pečlivě vybírali. Hlavními kritérii byla dostupnost vzdělání pro místní děti, možnost získat dobře přístupné stavební pozemky a ochota komunity spolupracovat, případně pomáhat se stavbou školy," říká Alena Průšová.

Polovina dětí z vesnice se teď do školy nevejde…

Woininata je malá farmářskou obec, kde žije 4 635 lidí. Místní si zde dříve postavili svépomocí a s použitím primitivních materiálů školu. Ta je však dnes v dezolátním stavu a navíc nedokáže pokrýt potřeby všech 1 183 místních dětí. Skoro polovina jich tak do školy nemůže chodit vůbec.

Navíc se žáci tísní v přeplněných třídách, kde jich někdy studuje dohromady až 75. Učí se na směny. Učebny jsou tmavé, bez elektřiny a přístupu k pitné vodě. Škole chybí adekvátní hygienické zázemí. Nejbližší pramen je vzdálen hodinu chůze.

Hotovo chtějí mít ve Woininatě ještě do konce roku…

Cílem vybudování nové školy ve Woininatě bude nejen umožnit zbývajícím dětem přístup ke vzdělání, ale také rozšíření výuky o 7. a 8. ročník. Doposud totiž děti po vychození šesti tříd musely zbývající dva roky docházet každý den pěšky pět kilometrů do nejbližší vládní školy. Mnoho z nich tedy nakonec nedostudovalo, protože kromě školy musí často vypomáhat rodičům s obstaráváním vody, dříví nebo s péčí o dobytek.

„Školu jsme začali stavět po skončení období dešťů a chtěli bychom ji mít hotovou do konce roku," uzavírá Alena Průšová.

Autor: Ivo Chrástecký

28.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách slévárenský dělník 90 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách slévárenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadujeme:, - dobrá fyzická zdatnost, ochota učit se novým věcem, - manuální zručnost, práce v hlučném a prašném prostředí, - samostatnost, zodpovědnost, možnost zaučení se na více pozic, což vede ke zvýšení kvalifikace a zvýšení mzdy, pečlivost a spolehlivost., Směnnost: 1 směna, 2 směny. Hrubá měsíční mzda/plat: 90,- + 5,- Kč/hod. až 105,-+15,-Kč/hod., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky (po - pá 7:00-15:30 hod.) nebo osobně na adresu Kratochvílova 1107, 413 01 Roudnice nad Labem.. Pracoviště: Mencl guss s.r.o. - provozovna roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 1107, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Hana Počtová, +420 727 879 841,412 871 102.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 80 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech šička, švadlena. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pro nasi firmu Bizon-stany s.r.o. v Terezině (v oboru 11 let zkušenosti) hledáme šikovnou, pečlivou, zkušenou a zodpovědnou šičku. Zabýváme se výrobou stanu, stánků, týpí stanu, šapit, jurt. Náplň práce šití stanů. Nabízíme zprvu práci na DPP, DPC, po zapracováni dle domluvy. Hodinová mzda 80 Kč čistého, po zapracováni dle domluvy. Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky od 8.00h.do 16.00h., e-mailem.. Pracoviště: Bizon-stany s.r.o., Dukel. hrdinů, č.p. 44, 411 55 Terezín. Informace: Roman Beránek, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 18 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektromechanik slaboproudých systémů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: elektrotechnické vzdělání, vyhláška 50/78 §6, praxe výhodou v oblasti zabezpečovacích technologií (EZS, EPS, CCTV apod.), ochota cestovat po ČR, řidičský průkaz skupiny B, pečlivost, spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, manuální zručnost., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky.. Pracoviště: Eurosys s.r.o., Mostecká, č.p. 227, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Josef Podrábský, +420 416 737 300,737 221 100.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 22 000 Kč

Strojírenští kovodělníci obsluha CNS strojů. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: , obsluha CNC strojů, Požadujeme:, Vzdělání ve strojírenském oboru (soustružník, frézař), ochotu pracovat na 2 směny, řidičské oprávnění na VZV výhodou, Nabízíme:, práci ve stabilní firmě s dlouholetou tradicí, motivující mzdové ohodnocení, čtvrtletní prémie, hrazené stravování, 1 týden dovolené navíc, příspěvek na životní pojištění, další zaměstnanecké benefity, po zapracování možnost úpravy pracovní smlouvy na dobu neurčitou, další možnost karierního růstu. , První kontakt e-mailem: zaslat životopis, telefonicky nebo osobně na personálním útvaru.. Pracoviště: Meva a.s., Na Urbance, č.p. 632, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Marcela Hadravová, +420 416 823 282.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

3.zápas: KH KOPŘIVNICE – HK FCC MĚSTO LOVOSICE 36:27 (19:11). Rozhodčí: Horáček, Novotný. Diváci: 650.

Lovosice jsou v semifinále, čeká je Karviná

Zámek v Ploskovicích se stal svědkem průjezdu 4. ročníku setinové rallye historických vozidel
45

OBRAZEM: Pávy na ploskovickém zámku vyplašily krásné veterány

Další víkendová nehoda komplikuje provoz na dálnici D8

Litoměřicko - Na hlavním tahu mezi Prahou a Ústím nad Labem došlo v neděli dopoledne k nehodě osobního a nákladního automobilu.

OBRAZEM: Kolotoče, obraceče i létající sloni. Tradiční Řípská pouť jede!

Rovné - Tisíce lidí vyrazily na největší pouť v regionu. Užít si můžete ještě celou neděli.

Novorozeného chlapečka odhodila jeho matka, policisté ji obvinili z vraždy

Teplice – Policisté v sobotu v souvislosti s úmrtím novorozence, jehož tělo se našlo ve čtvrtek v kontejneru v teplické čtvrti Řetenice, zadrželi a později obvinili podezřelou ženu. Jde o matku dítěte.  

FOTO: Lovosický přívoz spustili na Labe, sezona začala

Lovosice – Přívoz Lovosice převezl první cestující v pátek 20. dubna. Na vodu byl spuštěn o den dříve.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT