Vnucuje se otázka, zda je vůbec bezpečné jet na dovolenou za teplem do Afriky, ale třeba i do Turecka? Na to jsme se zeptali politologa Zdeňka Zbořila.

Trest za boj s islamisty

Bohužel, i s odstupem řady dnů se mi událost jeví stále stejně: Jako technický problém. Čili problém včasné identifikace teroristů. Pro turisty je útok krutou náhodou. Jako když někdo přijde o život pod koly auta na přechodu pro chodce.

K útoku mohlo dojít kdekoliv. Kdyby to někdo považoval za vhodné, poslal by několik teroristů postřílet i turisty u vás na Máchově jezeře nebo vystřílet nějakou pražskou kavárnu. Každý masakr má svůj účel. V Tunisku jde o útok na vládu oslabením turistického ruchu. Je to trest za boj státu s islamisty.

V čem vidíte největší nebezpečí?
Stačí vzít telefon a říci jedno dvě slova. Nebo kvůli maximální opatrnosti poslat spojku se jménem cíle, kde se má rozpoutat náhle peklo.

S tím je spojená stále stejná otázka: Proč to dělají?
Pro militantní islamisty to je propagační akce. Turisté se stávají obětí médií. Jsou zabíjeni proto, aby se ostatní báli. Vražda turistů by neměla smysl, pokud by se o vraždění nepsalo a nebylo to v televizi. Teroristé ušetří miliony dolarů za reklamní kampaň. Tu za ně bezplatně zařídí média.

Lze se proti tomu účinně bránit?
Ne. Ke smrti mnoha lidí stačí zbraně, které se vejdou do jedné větší tašky. Nějaká cenzura na internetu a špehování telefonů nás nespasí.

Ale tajným službám se daří řadu atentátů odhalit?
To ano, ale redaktorům francouzského satirického časopisu a turistům v muzeu Bardo v metropoli Tuniska to nepomohlo. Některé násilné akce mohou režírovat samostatně působící místní extremistické skupinky. Proto o jejich izolovaných akcích není dopředu reálná stopa. Pokud jde o organizovaný útok, nemusí tajné služby nic zjistit, pokud teroristé dodrží nejpřísnější konspiraci a zcela vyloučí používání telefonů a internetu. Jsou neviditelní. Odhalit je lze v takovém případě jenom při jejich přesunu při preventivních kontrolách vozidel, vlaků a podobně. Nebo je odhalit v samotném místě útoku několik vteřin před zahájením střelby.

Co vzkážete turistům, kteří letos v létě chtějí jet na dovolenou?
Teroristé mohou zaútočit kdekoliv. Z tohoto pohledu není bezpečné místo. Ministerstvo zahraničí na internetových stránkách uveřejňuje informace o bezpečnostní situaci v jednotlivých zemích. Vyplatí se podívat se na tyto informace a doufat.

Říkáte, že se může něco podobného odehrát i u nás?
Kdekoliv. Záleží jenom na momentální zvrhlé logice teroristů. Pokud si někdo řekne, že je třeba vyhrotit vášně ve střední Evropě, a někoho napadne Maďarsko nebo Česká republika, tak si vyberou nějaké konkrétní místo. O pár týdnů později udeří několik zmatených bojovníků a vykřikne pro efekt pár islamistických hesel. Teroristé při útoku zahynou, a ten, kdo je poslal, bude spokojeně řadu týdnů sledovat mediální humbuk. Takový útok nikdo nečekal. Politici a komentátoři potom budou jalově mudrovat o ničem ve snaze pochopit, co tím útokem měli teroristé na mysli. Proto jsem jako příklad uvedl útok na Máchově jezeře nebo vystřílení hostů v pražské kavárně. Kdo by tušil, že v tuniském hlavním městě se v muzeu ozve střelba? Nebo v devadesátých letech, kdo by tušil že dojde k masakru v Luxoru mezi starověkými památkami? Tehdy bylo postříleno šest desítek turistů.

Čili jsme trvale rukojmími extrémistů?
Bohužel, taková je realita. Pochybuji, že se v nejbližších letech změní.