Posledně jmenovaná lokalita dostane nové obyvatele na jaře letošního roku. Sochy Spejbla, Hurvínka, Berušky či Brouka Pytlíka vytvořila trojice řezbářů při Bílinských slavnostech. „Jsem původně z Chotějovic a v pohádkovém lese jsem také vyrůstal. Rád se tam nyní vracím,“ řekl Pavel Vrcula z Košťan, pod jehož motorovou pilou vznikl například Ferda Mravenec.

Bílinský Pohádkový les má na svědomí Jaroslav Sekyra, který začal vyrábět čarovné postavičky ze dřeva už v roce 1974. Celkem jich vytvořil okolo 130. Časem zde vzniklo i bludiště a naučná stezka. „Byli jsme tam už několikrát. Pro malé děti je to fajn,“ potvrdila Petra Konrádová z Bíliny.

A kudy se tam dostanete? K Pohádkovému lesu se jde od místních garáží na sídlišti Za Chlumem. Cesta vede po vrstevnici k lesíku. Nejprve je možné vidět prolézačky, bludiště a ze dřeva vyrobená zvířata. V celém lese bývalo přes 100 postaviček, dnes jsou patrné jen některé. Lesem se dá projít až k rybníčku s naučným okruhem Stezka dějin, kde je možné spatřit na stromech vládce naší země od prvopočátků.

Tak se řádí v pohádkovém lese v Krupce

a tak vypadá ten ve Vaňově

Postavičkami se můžete kochat i v ústeckém Vaňově. Po zelené turistické značce vystoupáte od místního hřbitova k lesu. Přístup na pěšinu hlídá statný loupežník, známé pohádkové postavičky zhotovené ze dřeva překvapí náhodného chodce a rozzáří dětské oči. Zhruba tři desítky postaviček a zvířátek vyřezal z padlých kmenů bývalý strojvůdce Josef Kašpar. „Mým tajným snem je les plný pohádek z Vaňova až do Dolních Zálezel,“ usmál se Kašpar.

Na místo se dostanete autobusem číslo 15 ze zastávky Divadlo a vystoupíte na zastávce Hřbitov. Poté odbočíte pod viadukt (vpravo) a za ním budete pokračovat vlevo po zelené turistické značce stále rovně ve směru na Dolní Zálezly. Na sochy narazíte hned na začátku lesní pěšiny.

Pod dohledem kamer

Hojně navštěvovanou pohádkovou stezku pro děti mají i v Hrobčicích na Teplicku. Ta přímo navazuje na zahradu školky a tvoří okruh jihovýchodní částí Hrobčic zvané Rafanda. „Vede kolem kostela sv. Havla pod vrchem Horka směrem k Mrzlicím a vrací se zpět do školky,“ přiblížila starostka Hrobčic Jana Syslová.

Uprostřed cesty plné výhledů do krajiny člověk narazí na pohádkové postavičky. Dřevěného Pata a Mata, Křemílka a Vochomůrku či babu Jagu přijíždí obdivovat lidé ze širokého okolí. Vstup je zdarma, stezku hlídají kamery. „Zájem je opravdu velký, a to prakticky celoročně,“ dodala Jana Syslová.