Analytik trhu z úřadu práce Michal Tuček věří, že vývoj v regionu bude alespoň srovnatelný s letoškem a nezaměstnanost může dál klesat.

Od začátku letošního roku míra nezaměstnanosti klesla o 1,5 procentního bodu. Na konci listopadu 2014 činila 10,4 procenta a ve stejném období roku 2014 to bylo 11,2 procenta. Bez práce bylo na konci předešlého měsíce 59 674 lidí a o rok dříve jich bylo 68 393. „Je to významné zlepšení situace. Aktuální vývoj ekonomiky i situace na regionálním trhu práce napovídají, že by se situace mohla dál zlepšovat," řekl Tuček. Podobný názor zastávají i Asociace exportérů a Sdružení podnikatelů a živnostníků.

ČÍSLO DNE: 59 674Od ledna míra nezaměstnanosti klesla o 1,5 %. Na konci listopadu 2014 činila 10,4 % a ve stejném období roku 2014 to bylo 11,2 %. Bez práce bylo na konci předešlého měsíce 59 674 lidí a o rok dříve jich bylo 68 393.

Nová pracovní místa vznikají nyní ve strategické průmyslové zóně Triangle. Impulsem pro vstup investorů byl ohlášený příchod jihokorejské společnosti Nexen, která bude vyrábět pneumatiky. Firma oznámila, že v první fázi zaměstná 1 000 lidí. „Připustíme-li, že by společnost Nexen nabrala všech 1 000 zaměstnanců z evidence úřadu práce, poklesl by podíl nezaměstnaných v rámci kraje bezmála o 0,2 procentního bodu a další pokles by byl spojen s příchodem a rozšiřováním dodavatelských firem," uvedl analytik. Upozornil ale, že společnosti mohou přetahovat lidi od konkurence.

Asociace exportérů odhadla, že investice korejské firmy by mohla vytvořit dalších šest až deset tisíc pracovních míst v návazných dodavatelských firmách. V samotné firmě by mohlo časem vzniknout 2 300 míst.

Situace by mohla pomoci zejména Mostecku, kde je vůbec nejvyšší nezaměstnanost v zemi. V okrese zároveň panuje obava z propouštění kvůli chystanému uzavření Dolu Centrum. Několik desítek horníků musí skončit už letos, a to v Severočeských dolech, které daly kvůli reorganizaci výpověď 231 lidem.