PREVENCE: přijímat hodně tekutin
omezit alkoholické nápoje a velmi sytá jídla
tepelnou rovnováhu organismu pomůže udržet i krátké sprchování vlažnou vodou (2 - 3x denně)
správné oblékání lehký vzdušný oděv, nejlépe světlých barev
mezi 11.00 - 15.00 hodinou se nezdržovat na přímém slunci
nepřeceňovat své schopnosti

Stoupne-li teplota vysoko nad třicet stupňů Celsia, jsou ohroženy především malé děti, lidé s nedostatečnou fyzickou kondicí či trpící nemocemi spojenými se zvracením či průjmy a samozřejmě starší lidé s chronickými chorobami. Zapomenout bychom ale neměli ani na naše čtyřnohé domácí mazlíčky. Přehřátí hrozí i jim.

Přehřátí bývá rychlé

Vyčerpání z tepla může vést k přehřátí organismu. Dochází k selhání termoregulačního centra v mozku, zastaví se pocení, což vede k tomu, že tělo se nemůže ochlazovat odpařováním potu. Za normálních okolností se tělesná teplota snižuje a udržuje na normálních hodnotách pomocí sálání, odpařování zvýšené pocení a dýchání (zrychlené a prohloubené dýchání). Při zvýšení tělesné teploty na 41 42° C dochází k poškození buněk v mozku, srdci, játrech i dalších orgánech. Zatímco vyčerpání z tepla se většinou vyvíjí postupně, přehřátí nastupuje rychle, téměř bez jakýchkoli varovných příznaků.

Pořád platí pijme dostatek tekutin

Při vyčerpání z tepla jsou hlavními příznaky únava až vyčerpanost, bolesti hlavy, zrychlené dýchání, nevolnost, křeče v břiše, zvracení či průjmy, horečky (nad 40 ° C), slabý pulz a dokonce ztráta vědomí. V takovémto případě je třeba ochladit postiženou osobu (přemístit do chladnějšího prostředí) a doplnit tekutiny (a minerály). Vodu ale podáváme po malých doušcích. Pokud se postižený potí, zvrací, má průjem nebo křeče, přidáme do litru vody lžičku kuchyňské soli. Při křečích pomůže jemná masáž svalstva. A samozřejmě vyhledáme lékařskou pomoc.

Šok z přehřátí Jde o formu hypovolemického šoku, při kterém dochází k masivní ztrátě tekutin a minerálů.

První pomoc -  Přeneste postiženého do chladnějšího prostředí.
- Postiženého při vědomí uložte do polosedící polohy s podepřenou hlavou a rameny.
- Postiženému v bezvědomí uvolněte dýchací cesty, kontrolujte dýchání a popřípadě začněte s masáží srdce.
- Svlékněte postiženého a zabalte ho do mokrého, studeného prostěradla. Prostěradlo udržujte mokré. Takto ochlazujte, dokud tělesná teplota postižené osoby neklesne na 38 ° C.
- Pokud nemáte prostěradlo, můžete ochlazovat otíráním třeba ručníkem, který namočíte do studené vody. Použít můžete i ventilátor.
- Při poklesu teploty postižené osoby vyměňte mokrou plachtu za suchou, pokud teplota začne stoupat, znovu opakujte proces ochlazování.