Proti výrokům prezidenta Miloše Zemana 
o nevhodnosti společného vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí při jeho úterní návštěvě protestovaly v Krásné Lípě asi tři desítky postižených ze Šluknovského výběžku. S hlavou státu chtěli o výrocích, které pronesl před třemi týdny, diskutovat. Zeman jim při příjezdu na jednání 
s podnikateli do místního pivovaru jen zamával.

Začleňování hendikepovaných do většinové společnosti je podle jedné z organizátorek happeningu Moniky Lampové nezbytné.

„Před dvaceti lety by všichni tihle lidé byli zavření za mřížemi v ústavech, dnes normálně chodí po ulicích. Jediná možná cesta je cesta integrace. Každá jiná cesta je cestou zpátky do středověku nebo do Ruska," řekla Lampová, která s hendikepovanými z celého Šluknovského výběžku pracuje už řadu let.

Prezident mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna.

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd 
s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí, a jsem proti ní," řekl tehdy Zeman.

Prezidentova slova se nelíbí ani jednatřicetileté Žanetě, která žila dlouhé roky v ústavu. Posledních šest let bydlí sama.

„Chodím do práce do místního hotelu, mám samostatné bydlení. Byla jsem dřív v ústavu tady v Krásné Lípě, ale nelíbilo se mi tam. Teď už umím sama dojíždět, jezdím třeba na snowboard do Liberce," řekla Žaneta.

Prezident se u protestujících při příjezdu nezastavil.

„Jsem z toho zklamaná a smutná kvůli klientům. Oni mu chtěli říct, jak chodí do normální školy, jak chodí do práce. Že se někteří z nich odstěhovali z ústavů a žijí normálně," doplnila Lampová.