„Psal se rok 1982-1983. Ta doba byla srandovní a pro někoho dnes už nepochopitelná,“ tvrdí Uhrik. Má rád poctivý bigbít, pomáhá s dramaturgií teplického hudebního klubu Hvjezda, jinak pracuje na šachtě. Hudební veřejnost ho bude už navždy vnímat jako toho, který vymyslel název pro populární rockovou kapelu.

V záloze měli Tabák

„Anglické názvy byly zakázané. A kdyby tehdy nechtěli pustit název Kabát, tak bychom to otočili a byl by z toho Tabák. Trošku ptákovina,“ směje se Uhrik. „Ale pro soudruhy jsme byli závadová mládež. Vznik názvu možná ovlivnilo trochu i to, že jsme nosili hubertusy. To byl takový silný, dlouhý kabát,“ vzpomíná.

Na Hvjezdě ho můžete vidět poměrně často. Klubu totiž dělá hudební dramaturgii, se kterou mu pomáhá David „Karboš“ Urban. „Asi před deseti lety mě kamarád požádal, jestli bych mu na Hvjezdě neudělal koncert jeho oblíbené kapely Uriah Heep revival k narozeninám. Vymýšlet program mě začalo bavit,“ popisuje Uhrik začátky svého působení.

Od roku 1984 pracuje v Dolech Bílina. „Na šachtě jsem začal jako revírník, jak my říkáme štajgr. Pak jsem dělal dispečera provozu a posléze zase revírníka, akorát už na jiné pozici. A teď dělám…, říkejme tomu třeba administrativní pracovník. To zní nejlíp,“ říká s úsměvem Uhrik.

Duší je rocker

Výběr kapel, které má rád, je docela pestrý. „Začínal jsem na Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath, Motörhead, AC/DC. Následovali Metallica, Judas Priest apod. Až později jsem přišel na chuť kapelám Led Zeppelin, Pink Floyd a Jethro Tull,“ přibližuje svůj hudební vkus. Důvod? „Hrají poctivý bigbít. Kytary, basa, bicí a někdy klávesy. Žádný 'ajn kesl buntes' a žádná diskotéka! Desky těchto kapel byly před rokem 1989 nedostupné, a proto mě možná i více zajímaly,“ vysvětluje. Srdcovou skupinou jsou pro něho ovšem Kabáti. „Ty mám hodně rád a pak třeba ještě Dogu, Arakain, Gaia Mesiah a Horkýže Slíže. Ti se mi moc líbí a taky jsou vlastně skoro naši,“ doplňuje.

Milovníci dobré muziky si přijdou na Hvjezdě v následujících týdnech na své. „18. ledna přijede kapela Už Jsme Doma, 15. února vystoupí Uriah Heep revival a 29. února zahrají Plexis. A hodně horko bude 21. března, kdy přijede RMC – A Tribute To Rammstein,“ láká na Hvjezdu Uhrik.