Tradiční akce s hudbou, trhem a divadlem, na kterou míří i lidé ze širokého okolí, čeká Bílku na Teplicku. V září ožije Svatováclavskou slavností. „Je víc zaměřena na děti. Vždyť jsou naší budoucností," říká Ivan Nosek, šéf Spolku přátel Českého středohoří v Bílce, který akci pořádá.

O co jde?V každém regionu čtenáři volí ze tří veřejně prospěšných projektů ten, který získá nejvyšší příspěvek. Na realizaci projektu s největším počtem hlasů přispěje Globus částkou 130 000 Kč, 2. místo získá 80 000 Kč a 3. místo 50 000 Kč. Vybranému projektu můžete udělit jeden hlas denně na www.globus.cz až do 31. 5. Vytvářejte s námi Lepší svět! Děkujeme!

Je autorem unikátní kaple svatého Václava, u které se oslava odehrává. „Postavili si ji členové našeho sdružení svépomocí," řekla Kateřina Naštická.

Slavnost je jedna z mála akcí, které se v Bílce konají. Přiláká řadu turistů i ty, kteří pro Středohoří pracují. Stánky otevřou místní výrobci sýrů, ozdob i keramiky, pěstitelé ovoce, producenti moštů. Rodiny vytáhnou stolky a prodávají, co se urodilo. „Chceme oživit Bílku, kde moc lidí není, a toto je jedna z šancí, jak na to," vysvětluje Martin Jonáš.

MEZINÁRODNÍ PROJEKT

Kapli, u níž oslavy vypuknou, vyzdobil Jan Koblasa, v Německu žijící sochař. „Venkov byl po válce vysídlen, dnes má Bílka, která byla německá, české osídlení. Kostelík, okolo kterého se vše děje, je velice kvalitní architektonicky i výzdobou. A když se přidá Cesta přátelství, mezinárodní projekt 7 umělců českých a 7 německých, je to důležitý moment pro česko-německé pohraničí," uvádí sochař.

Další projekt z regionu představíme už ve středu!