Námětové cvičení se konalo poprvé od loňska, kdy protipovodňová opatření byla slavnostně obci předána Povodím Labe do užívání. „Těžko říct, zda by zeď Křešice ochránila, ještě nikdo to nevyzkoušel. Mám pocit, že voda by stejně byla v obci. Dostala by se sem spodními cestami. Zábrany snad vydrží, ale spodní voda by udělala zle," řekl Julius Baňai, křešický občan, který sledoval stavbu mobilních zábran.
Podle velitele cvičení dobrovolných hasičů Miroslava Mrvy námětové cvičení má za úkol vyzkoušet, zda mobilní zábrany, které má ve správě obec, jsou funkční a kompletní. „Také musíme jednou ročně zábrany postavit z toho důvodu, abychom se všichni secvičili. Základní doba výstavby je šest hodin ve čtyřiceti lidech a následně bude demontáž."
„Zkoušíme, za jak dlouho jsme schopni mobilní zeď postavit, protože je to důležité. Také cvičením zjistíme, co je nutné doplnit – co je dobře a co je špatně," komentoval cvičení Mrva. Ten přiznal i řadu problémů.
„Chybí nám materiál, a to jak pracovní pomůcky a vybavení, tak technika. Musíme všechno vychytat a připravit se na skutečnou velkou vodu. Poté co je vše postaveno, přichází na řadu vypracovávání harmonogramu. Sejde se štáb s lidmi co to řídí a staví. Budeme si říkat náměty," uvedl velitel cvičení dobrovolných hasičů Miroslav Mrva.
Protipovodňová opaření Křešic a přilehlých obcí jsou postavena především z několikakilometrových betonových zdí a zhruba 800 m mobilních zdí. Obec rovněž vlastní 26 čerpadel. Cvičení bylo plánováno měsíc dopředu.