Podívat se na současnou, ale i lety prověřenou historickou zemědělskou techniku, pobavit se při bohatém programu na třech scénách, zjistit, jak se daří regionálním pěstitelům, poveselit se s přáteli a hlavně oslavit konec žní. V sobotu 8. září se v Peruci na Lounsku uskuteční už 11. krajské dožínky.

Dožínky odstartují průvodem. Vyrazí v 11.00 od obchodu Jednoty k náměstí, chybět v něm nebudou mažoretky, kroje a koně. Až průvod dojde na náměstí, budou předány dožínkové věnce, k obloze vzlétnou holubice a veselí oficiálně začne.

Policejní mistrovství ČR speciálních pořádkových jednotek pokračovalo ve čtvrtek 6. září v Litoměřicích a Terezíně
OBRAZEM: Klání dokonale prověřilo policisty. Zlato vybojovali naši borci

„Jezdíme pravidelně na celý den. Koukneme na průvod, malý má rád traktory a stroje. A pak se pobavíme u muziky a na dětské scéně,“ těší se už na další ročník dožínek Pavel Drobný z Loun.

Stejně jako on s rodinou zamíří v sobotu do Peruce tisíce lidí. A letos čeká na jeho sedmiletého syna a další děti novinka - rozšířený program pro nejmenší. Probíhat bude v zámeckém parku a nabídne nejen ukázky šermířů, provazochodců či sokolníků, ale také několik hraných pohádek a vystoupení oblíbeného baviče. „Děti i dospělé určitě pobaví Václav Upír Krejčí,“ prozrazuje perucký místostarosta Jan Vnouček s tím, že děti na akci najdou také kolotoče a jiné atrakce.

Tak bavily Krajské dožínky v Peruci loni: 

tak předloni: 

a tak v roce 2015:

Další scéna bude tradičně na fotbalovém hřišti, kam si najdou cestu dříve narození návštěvníci. Bude tam hrát hlavně dechovka.

Hlavní dožínkové pódium vyroste na náměstí a bude lákat například na Zdeňka Izera (12.00) nebo Ivana Mládka (13.00). Program, kterým bude provázet moderátor Petr Vojnar, pak bude pokračovat až do večerních hodin.

Ilustrační foto
Průměrná mzda přesáhla 31 800 korun. V druhém čtvrtletí zlomila rekord

Samozřejmostí bude v Peruci tržiště s množstvím stánků, různé ukázky řemeslníků, zemědělské techniky nové i historické a také prezentace regionálních výrobků.

V době dožínek je v Peruci složité zaparkovat, pořadatelé proto připravili velkou odstavnou plochu. „Hlavní parkoviště bude na poli za fotbalovým hřištěm,“ radí Jan Vnouček.