Města, obce i firmy, které čekají na proplacení svých projektů, již nejspíše neuvidí ani korunu. Ti, co doufali, že z dotací pořídí další věcí, Ústí nad Labem například nové trolejbusy a akvapark, budou muset plány změnit.

„Jakékoli rozhodnutí, které bychom přijali, by bylo špatné," tvrdí hejtman Oldřich Bubeníček. Zastupitelé měli na výběr ze tří variant. Zaplatit korekci, která by mohla být kolem 1,5 miliardy korun, přesná částka není spočítaná. Zaplatit půlku a druhou požadovat po státu. Poslední variantou bylo neplatit nic. To nakonec podpořilo 42 zastupitelů, proti byli jen politici z hnutí PRO! Kraj.

Rozhodli se nezaplatit

Představitelé kraje se ale rozhodli neplatit, protože velkou vinu na skandálech kolem dotací podle nich nese stát. Podle Bubeníčka například ministerstvo financí mělo vše kontrolovat.

To však ministerstvo odmítá. „Odpovědnost již při vzniku operačních programů byla dána na kraje," prohlásil náměstek ministra financí Jan Gregor.

Většina zastupitelů nedala na varování, že nezaplacením trestu jsou ohrožené miliardy pro města, obce i soukromé firmy, které na dotace spoléhají. „Pro žadatele by bylo nejlepší, aby kraje korekci zaplatily," tvrdí předseda výboru regionální rady Petr Navrátil.

Nepomohly ani apely některých zastupitelů, že se do problémů dostávají obce. „Zaplaťme a pak zažalujme stát, pokud nese odpovědnost," navrhoval Josef Zoser.

Gregor potvrdil, že peníze se pro žadatele neuvolní. „V současné době je znovuspuštění programu zablokované," řekl po hlasování novinářům. Dodal, že ministerstvo nebude korekci za kraje platit. Jedině prý jim je ochotno půjčit 1,5 miliardy korun.

Odmítnutím hradit dotaci ale tak definitivně operační program zastavený není. Bubeníček řekl, že hejtmani mají ještě o všem jednat s ministry financí, pro místní rozvoj a premiérem Petrem Nečasem. „Schůzka je naplánovaná po Velikonocích," uvedl.

Neuhrazení korekce může mít dopad i na evropské dotace v dalších letech. Kolik region dostane, bude záležet na předchozích zkušenostech.