Celkem by tak samospráva dala z rozpočtu 15 milionů korun a stejnou částku poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP). Navýšení dotace musejí schválit zastupitelé. Novinářům to po jednání radních řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Důvodem zvýšení původní desetimilionové částky je podle hejtmana zájem občanů a také nabídka MŽP. „Ministerstvo nám nabídlo více, proto částku chceme zvýšit. Loni po vyhlášení dotace byly peníze na to určené během pár dnů pryč," uvedl Bubeníček. Kraj začal žádosti přijímat 1. srpna 2013 a částka se vyčerpala 3. září. Samospráva přijala 455 žádostí.

Letos bude podle hejtmana program vyhlášen zřejmě na začátku května, na konci dubna ho totiž musí schválit zastupitelé. „Hlavně by dotaci měli využívat tam, kde není možná plynofikace, v odlehlých částech kraje, ale není to nutné. Kdo se přihlásí a splní podmínky, bude mít na peníze nárok," doplnil Bubeníček. Podrobnosti zveřejňuje kraj na svých stránkách.

Výměnu kotlů letos podpoří také Moravskoslezský kraj a nově Plzeňský kraj. O druhém kole dotací uvažuje i Středočeský kraj. Podle ústeckého hejtmana by program mohl pokračovat i v roce 2015.