Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) rozdali pokuty za ceníky na čtyřech koupalištích v teplickém okrese – v Bílině, Oseku, v Dubí a Duchcově. Tyto plovárny se rozhodly zvýhodnit při vstupu do areálu místní obyvatele oproti přespolním. Jenže to je podle inspekce diskriminační.

Městům za dvojí ceny ČOI rozdala pravomocné pokuty od 10 do 15 tisíc korun. Bez sankce se neobešlo ani městské koupaliště ve Štětí. Inspektorům se tam nezamlouvalo dopolední cenové zvýhodnění pro místní školy před těmi z jiného města.

Postup, který jednotlivá města zvolila, nebyl podle inspekce správný. „Ve všech případech došlo k porušení zákona o ochraně spotřebitele tím, že zvýhodněné vstupné do areálu koupališť bylo podmíněno trvalým bydlištěm v daném městě,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

K prokázání místní příslušnosti museli lidé předložit doklad, ze kterého bylo patrné, že v daném městě bydlí. Ti, co se náležitě legitimovali, tak dostali zvýhodněné vstupné, ostatní museli ale zaplatit více. Někde rozdíl činil i 80 korun. Podle ČOI šlo o diskriminaci. „Obecně lze říci, že nelze vyloučit nějakou skupinu obyvatel jen proto, že nebydlí v tom regionu, nebo jim zdražit vstupné, třeba na trojnásobek,“ vysvětlil mluvčí.

Města koupaliště vlastní. Správu a provoz buď řeší sama, či to za ně dělají technické služby. Inspekce zveřejnila i konkrétní výši pokut: Technické služby města Duchcova (TSMD), město Štětí, Městské technické služby Bílina dostaly každý sankci 10 tisíc korun a FrýTajm Osek a Marius Pedersen (koupaliště Dubí, pozn. red.) pak 15 tisíc korun. „Osek a Marius Pedersen porušily zákon o diskriminaci a ještě navíc uvedly nesprávné informace o ceně, nebo cena nebyla uvedena vůbec,“ doplnil k výši pokut mluvčí.

Duchcov sankci přijal a soudit se o ni nebude. Pokutu zaplatí tamější radní z vlastní kapsy. „Technické služby vlastní ze sta procent město. Nás pět radních, kteří jsme byli u loňského rozhodování o výši vstupného, tak pošleme každý po dvou tisících na účet TSMD. Nechceme, aby jim vznikla škoda,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

„Jsem přesvědčen, že jsme se snažili jednat v zájmu občanů Duchcova, tak aby se nám na koupališti neobjevovali nezvaní hosté z okolí. Momentálně hledáme společně s právníky jiné možnosti, jak jinak nastavit systém plateb,“ dodal.

Města na Teplicku začala „bránit“ svá koupaliště loni v létě. V Bílině například zavedli slevu pro místní, kteří radnici nedluží za vyvážení popelnic. V Oseku si obyvatelé mohli od města na celou sezonu pořídit speciální náramek, se kterým nemuseli vstupné na plovárnu platit vůbec. Dvojím vstupným koupaliště údajně bojovala proti návalu návštěvníků, podle některých spekulací ale bylo zdražení namířeno proti sociálně nepřizpůsobivým.