Letošní krajské volby doprovází epidemie koronaviru a bezpečnostní opatření. Do jaké míry může tato specifická situace ovlivnit volební atmosféru a účast?
Bude to velmi dominantní téma. Osobně usuzuji, že to povede k nižší účasti o několik procent, jak v celé republice, tak i v Ústeckém kraji. Podepíše se to u dvou skupin. Starší a disciplinovaní voliči si možná svou účast rozmyslí a nevyužijí ani mobilní volební komisi. A druhou skupinou, která nedorazí tak v hojném počtu, budou váhaví voliči, kteří do poslední chvíle zvažují, zda k volbám dorazí. Teď si najdou o důvod víc, proč nakonec volební hlas neodevzdat. Navíc mohou použít argument ve stylu „politici mě neochránili, tak je potrestám tím, že nebudu volit.“

GrafikaZdroj: DeníkJaké politické strany ovlivní toto voličské chování?
Promítne se to do výsledků KSČM, částečně to postihne i Hnutí ANO a ČSSD.

Sám jste podotkl, že očekáváte nízkou účast. Přitom podle některých průzkumů se k volbám mělo chystat až 67 % lidí. Je to vůbec reálné?
Tomu rozhodně nevěřím. Tak vysoké číslo je jak z říše snů. Celorepublikový průměr se pohybuje 35–36 %.

Došlo u mladší generace k proměně vnímání práva volit? Bere to jako výsadu?
Ukazuje se, že dlouhodobě regionální volby patří v očích mnoha Cechů k těm méně důležitým. Nejdůležitější, jak ukazuje účast, jsou prezidentské a sněmovní volby. U regionálních dochází volit spíše starší ročníky, které to vnímají jako možnost projevit svůj názor a občanskou angažovanost. Svého volebního práva využívají i rodiče s dětmi, kteří chodí volit ve jménu budoucnosti svých potomků.

Jak odhadujete, že výsledky v našem kraji dopadnou? Potvrdí se průzkumy?
Tipuji, že zvítězí ANO, okolo 20 procent. Oslabí komunisté a ČSSD, na poloviční hodnoty oproti minulým krajským volbám. Posílí ODS a SPD. Okolo 10 procent získají Piráti a do zastupitelstva kraje by se mohl dostat i Lepší sever.