Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedna z nejstarších vystavovatelek psů je z Litoměřicka

Litoměřice - Chovatelka Miluše Musilová se narodila 12. června 1929 a je jí tedy tedy 82,5 roku. Na své prvé výstavě byla letos v březnu a vyhrála v kategorii V 1 BOV-best of veteran a na klubové výstavě plemene King Charles Spaniel taktéž. Tuto seniorku celý život obklopovali různí pejsci, ovšem kynologii plně propadla až v poměrně pozdním věku.

23.11.2012
SDÍLEJ:

Chovatelka Miluše Musilová se svým psem Kevinem. Foto: Irina Korbelová

Nebylo jí dopřáno vlastních dětí, a tak se věnuje psíkům, možná až s přehnanou péčí. V našem klubu chovatelů King Charles Spanielů je nejstarší aktivní vystavovatelkou a zdá se, že zřejmě i nejstarší vystavovatelkou v Česku. Při jejím věku musíme ocenit především chuť se zapojit do vystavovatelské činnosti, věnovat čas a úsilí.

„Velice si cením a oceňuji jejich souhru a vyváženou harmonii, jejich společné soužití a hlavně cílevědomost," říká finská rozhodčí výstavy Marja Kurittu, jež je světově uznávanou odbornicí na chov zmíněného King Charles Spaniela.

„Na profesionální výstavě jsou dána pravidla jak psa předvést a ukázat, aby měl co nejlepší ocenění. Miluše Musilová chodí s francouzskou holí pomalu a pes se přizpůsobuje jejímu tempu chůze. Podle rozhodčích jim jejich souhra a symbióza velice sluší. Dá se říci, že i její Kevin patří do kategorie seniorů, pejsek totiž vyhrává ve třídě veteránů. Vidět šťastné dva starší ročníky, a hlavně jejich lásku k sobě, je úžasné. Chceme jim do dalších let popřát hodně úspěchů," sdělila Deníku Irina Korbelová z litoměřického klubu chovatelů.

Kevina dostala paní Musilová od chovatelky, když mu bylo sedm let, nyní je mu 11,5 roku. Kevin je čtvrtým pejskem v jejím životě.

„Je to takový čipera a dodává mi chuť a energii do života. Pozná, kdy mi není dobře a leží u mne, jako kdyby říkal uzdrav se, vstaň, máme spolu ještě naplánovanou procházku. Denně si několikráte lehne na gauč na zádíčka a musíme se mazlit. On i já jsme velice šťastní. Kevin umí mluvit pohledem a očima, dokáže se urazit, když ho někam nevezmu," s úsměvem prozradila paní Musilová na svého psího přítele.

Pes je celým jménem Kevin Bohemia Zlatava chovatelky I. Korbelové ze Vchynic u Lovosic, narodil se 1. června 2001.

King Charles Spaniel

Tito malí pejsci byli po dlouhá staletí svými majiteli zbožňováni a vysoce ceněni. První písemné zmínky o nich najdeme okolo roku 1570. Byli popisováni jako psíci, kteří se díky své roztomilosti zapsali do srdcí majitelů.

Vyskytovali se v různých barvách, nejčastěji v hnědo-bílé, černo-bílé a černé. Jejich vzhled byl velmi odlišný od toho, jak je známe dnes. Měli špičatější tlamu, uši a nohy měli silně osrstěné a ocas nosili hodně vysoko. Na starých obrazech z té doby je vidět, že se spíše podobali papillonům než dnešním kingům.

Do popředí zájmu se dostali za vlády Charlese I. a Charlese II. (1625 1685). Král Charles byl první, který si vysoce cenil kvalit těchto rozkošných malých psíků a po celou dobu jeho panování se pejsci pohybovali na královském dvoře. Byl to ovšem až jeho syn, Charles II., po kterém později dostali své jméno. Ten je miloval celý svůj život a jeden z nich byl dokonce u něj na lůžku, když umíral. Přítomnost psíka na smrtelné posteli krále značně překvapila biskupa Burneta, který přišel dát panovníkovi poslední pomazání.

V roce 1613 přivezl do Anglie kapitán Saris malé „španěly", které dostal v Japonsku darem od císaře.

Rod Marlborough asi udělal pro toto plemeno víc než kdokoli jiný. Po Stuartovcích mají sice jméno a slávu, ale vévodové z Marlborough cílevědomě pracovali na jejich typu a povaze, pro kterou si jich ceníme dodnes. Psi ze zámku Blenheim, sídla rodu Marlborough, byli opravdu výjimeční a díky tomu se také dostali do knihy The Dog, kterou v roce 1848 napsal William Youatt. Malí „španělé" jsou zde rozděleni na dvě plemena: Blenheim a King Charles.

Intenzivní a selektivní chov King Charles Spanielů začal až v devatenáctém století. Při srovnání s pekinézi, dovezenými v roce 1860, nebo později s buldoky je patrné, že tato plemena byla původně mnohem více osvalená, než jak je známe dnes. King Charles Spaniel však zůstává stále stejný.

Před více než dvěma stoletími se začaly v jedné londýnské hospodě v oblasti East Endu konat výstavy malých „španělů". V roce 1885 byl založen Toy Spaniel klub. V této době se jednotlivé barevné rázy posuzovaly odděleně, tedy King Charles (Black & Tan), Blenheim (Red & White), princ Charles (Tri-color) a Ruby. Byl přijat první standard plemene a King Charles Spaniel byl také vyobrazen na dřevořezbách tehdejšího viktoriánského umělce.

Zpracovala Irina Korbelová

Autor: Redakce

23.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení