„Základním pravidlem pro focení s těmi nejlepšími výsledky je, že vše musí být zábavou pro děti i rodiče," radí fotografka Dagmar Pavlíková, od které pocházejí také ostatní praktické tipy v tomto článku, a dále dodává: „Při focení určuje pravidla dítě, fotograf se musí dítěti maximálně přizpůsobit, aby dosáhl co nejlepšího výsledku."

Začněte hned

Fotoalbum vašeho potomka by mělo mít příběh a ukázat, jak rostlo od svých prvních okamžiků na tomto světě. Nově narozená miminka je ideální fotit hned v prvních šesti týdnech, kdy jsou ještě „tvárná". Vydrží spinkat v poloze, do které je nastylizujete.

Základ pro přirozeně působící dětský portrét je měkké rozptýlené světlo. U kompaktních fotoaparátů raději vůbec nepoužívejte blesk a snažte se využít přirozené světlo. Pokud používáte zrcadlovku a externí blesk, pak jej natočte do strany a použijte odraz od bílé stěny nebo bílého prostěradla. Jen tak získáte rozptýlené světlo, které rovnoměrně nasvítí tvářičku miminka.

„V případě stylingu do různých kyblíků, košíků, kožešin nebo mašliček na hlavě záleží na vkusu každého člověka. Ale myslím si, že pokud se všeho používá s mírou, mohou vzniknout milé, vtipné fotografie, krásná vzpomínka na celý život," říká Pavlíková. Děti jsou fotogenické v každém věku. Mění se nám doslova před očima, a proto je dobré mít fotoaparát neustále při ruce, abyste mohli tvořit průběžný dokument, jak vaše dítě rostlo a jaké dělalo pokroky.

Větší slovo má vlastně ten menší

Když fotíte své ratolesti, rozlučte se s jakýmikoli rozkazy a povely. Váš potomek si na fotoaparát musí zvyknout a na vás pak je, abyste vystihli ten správný moment, kdy dítě začne samo spolupracovat. Jen tak mohou vzniknout přirozeně působící fotografie. Záleží také na tom, co které dítě dovolí, některé děti se fotí hůř a jsou neposedné.

Sledujte mimiku dětí a snažte se zachytit jejich výraz. Snažte se vyplnit celý záběr, nebojte se detailů. Vždy vypadají lépe snímky, ve kterých fotografovaný objekt zaujímá podstatnou část obrazu, než když je kolem človíčka ostré pozadí se spoustou nepodstatných detailů, které odvádějí pozornost od portrétu.

Věnujte ale pozornost kompozici, aby ruce nebo nohy capartů nebyly mimo záběr. Vždy je lepší zabrat více okolí a poté fotky oříznut v počítači podle svých představ. V neposlední řadě je důležité fotografovat děti z úrovně jejich očí, nebojte se podřepnout si nebo dokonce lehnout na zem. Fotografie tak získají atraktivnější perspektivu.

Jaký fotoaparát? Co nejrychlejší

„Důležité je mít po ruce rychlý fotoaparát. Tento předpoklad splní každá zrcadlovka nebo kompakt se světelným objektivem. V takovém případě můžu doporučit například COOLPIX P340. Ze zrcadlovek bych doporučila Nikon D5300. Je rychlý a se špičkovou kvalitou obrazu. Focení s ním usnadní také výklopný displej a je možné využít i záznam videa," přidává své tipy na techniku Dagmar Pavlíková.

Praktické tipy
Kompozice - častá chyba je umístit tvář fotografované osoby přímo do středu obrazu, kdy nad hlavou vznikne zbytečně prázdný prostor. Snažte se vyplnit celý záběr, použijte zoom, nebo se přibližte k objektu.

Pozadí - dejte pozor, aby na pozadí za dítětem nebyly žádné rušivé předměty a aby mu „nevyrůstaly" z hlavy.

Využívejte přirozeného světla.Pokud fotíte v protisvětle a tvář je příliš tmavá, použijte funkci D-Lighting, která zesvětlí jen tmavé části obrazu a ty dobře exponované zachová.

Pokud používáte zrcadlovky, měňte objektivy, pořiďte si portrétní objektiv s pevným ohniskem a dobrou světelností, který vám umožní lépe pracovat s hloubkou ostrosti. Tím můžete dosáhnout přirozeně rozostřeného pozadí, díky kterému fotografie působí prostorovým dojmem.

Zpracovala Linda Svobodová