První ročník Partnerské jízdy, jejímž mediálním partnerem je Deník, má specifické poslání: Radek Krupa se pokusí najet přes dva tisíce kilometrů, aby podpořil projekt, který má za cíl zajistit dostupnost vzdělání dětem v Africe.

Tento záměr je realizován ve spolupráci se společností Kola pro Afriku, jejíž snahou je sběr opotřebovaných jízdních kol od dárců z české veřejnosti a darování těchto kol dětem v africké Gambii. Dostupnost škol v Africe je mnohdy velmi nelehká. Většina dětí do školy chodí pěšky a díky celosvětovým charitativním projektům v posledních letech přibývá dětí, kterým darovaná kola usnadní cestu ke vzdělání.

Handicapovaný sportovec se rozhodl objet Českou republiku co nejtěsněji podél hranic a zdolat při tom vrcholy jednotlivých pohoří. Během jednoho měsíce ujede Radek Krupa 2233 km tzv. natěžko, s vyloučením jakéhokoliv podpůrného týmu. Na své cestě se setká se zástupci vybraných měst, zúčastní se sběru

opotřebovaných kol a zábavných akcí na podporu obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku.

Na obtížnou trasu kolem České republiky se Krupa vydá z Hospůdky na Kamenci v Bašce - Hodaňovicích. Obec se nachází 25 km od Ostravy. Startuje v neděli 22. července ve 14 hodin.

Do Libereckého kraje dorazí sportovec v pondělí 30. července. V liberecké zoo zakončí 89 km dlouhou etapu z Harrachova.

Následující odpočinkový den ho čeká výjezd na Ještěd a ve středu 1. srpna pojede trasu Liberec Hřensko, takže přejede do kraje Ústeckého. Tato etapa měří 120 km a bude ze všech nejdelší.

Druhý srpnový den startuje Radek Krupa na handbiku z Hřenska do Českého Jiřetína na Mostecku. Během dne ujede 92 km.

Z Českého Jiřetína se třináctý den putování vydá na Klínovec, kde území Ústeckého kraje opustí. Etapa má délku 84 km.

Kde najdete v Libereckém a Ústeckém kraji sběrná místa akce Kola pro Afriku? V Liberci, Tanvaldu, Terezíně a Žatci

V Libereckém kraji se můžete k akci Kola pro Afriku přidat na dvou místech. V Liberci a Tanvaldu. „V Liberci se akce odstartuje 30. července, kde ve spolupráci s magistrátem a občanským sdružením Faunus a Střediskem ekologické výchovy Divizna při liberecké Z00 chystáme před radnicí velký happening," říká organizátor akce Kola pro Afriku Roman Posolda. „Bude to velká akce, kde přivítáme aktéra propagační handbikerové jízdy a zároveň budeme formou výstavy o celé akci blíže informovat. Následně by měly proběhnout sběrné dny, kdy lidé mohou kola pro Afriku přivézt. To bude někdy na podzim," potvrdil Aleš Kočí z Divizny. „Společně s organizátory uvažujeme také o finanční sbírce. Cesta jednoho kontejneru s koly do Afriky totiž vyjde na 100 000 korun. Nejde jen o to kola shromáždit, ale také je dopravit na místo," doplnil.

V Tanvaldu se kola začnou pro africké děti začnou sbírat také na podzim. Symbolicky od září, protože kola budou africkým dětem sloužit právě k cestě do školy, které jsou často velmi vzdálené a kolo je jedinou možností, které jim umožní cestu ke vzdělání.

V Ústeckém kraji jsou už aktivní dvě sběrná místa. V Terezíně se do projektu zapojilo zdejší soukromé Automuzeum. Kontaktní osobou je René Tomášek, mobil 777 782 878. Své kolo pro některého z afrických školáků můžete odevzdat v Pražské 400, vedle parkoviště Památníku Terezín u Malé pevnosti, denně od 9 do 17 hodin. V Žatci organizuje sběr kol paní Eva Truksová, která má z Afriky osobní zkušenosti. V tomto případě je potřeba, aby se s ní dárci domluvili individuálně na telefonním čísle 736 419 971.