„Ahoj, mám problém. Došly mi prášky na vysoký tlak. Nevíš, kde by se daly sehnat? Recept mám,“ přichází jeden ze zasahujících hasičů ve středu 3. srpna před polednem do zdravotnického speciálu Golem, který pražská záchranka postavila ve Hřensku na nábřeží. Ten je jediný svého druhu na světě, pražská záchranná služba jej používá už 16 let. Zdravotníci ale musí v mobilním zařízení, které se využívá při podobných mimořádných událostech, řešit i mnohem závažnější případy. „Ošetřujeme široké spektrum zdravotních potíží, které mohou lidi pracující na zásahu potkat. U nás je mu poskytnuta základní přednemocniční zdravotní péče. Tím nejvážnějším zraněním byl pád hasiče ze skály, kdy jsme spolupracovali s kolegy z lezecké výjezdové skupiny Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje,“ říká vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka.

Do Golema se informace o zranění nebo zdravotních potížích hasiče dostávají ze štábu. „Máme tu mapu, kde máme zakreslené jednotlivé sektory. Podle charakteru výzvy informujeme místní záchrannou službu, pokud to není úplně jasné, informujeme ji případně z místa,“ popisuje postup při výjezdu Šedivka. Z počátku zdravotníci nejvíce řešili nadýchání kouřem, později se začaly objevovat alergické reakce po bodnutí hmyzem, kterých je podle Šedivky opravdu hodně. Častá jsou také drobná zranění jako jsou odřeniny nebo pohmožděniny.

Golem je unikátní svou koncepcí. Je vytvořen jako nástavba na návěs za tahač, která se po příjezdu na místo rozkročí. Pod bočními výsuvnými částmi je pak možné umístit lůžka až pro dvanáct lidí. Součástí modulu je také zázemí pro zdravotníky, dispečerské pracoviště nebo řídící štáb. Dění v okolí modulu mohou záchranáři monitorovat pomocí kamer, případně z plošiny na střeše.

Spáleniště v Českém Švýcarsku.
FOTO: Hasiči ukazují další části požárem zničeného Českého Švýcarska

Golem, o jehož chod se starají čtyři lidé, je dlouhodobě samostatný, veškeré vybavení si vozí sám, případně jej vezou doprovodná vozidla. Přímo na místě si pak vyrábí dostatek elektřiny jak pro zdravotnické přístroje, tak i pro chod dalšího vybavení. Měl by bez dočerpání pohonných hmot vydržet až osm dní. S každou obměnou personálu pak naváží potřebné zásoby zdravotnického materiálu. Ve speciálu mají i vlastní vodu, jsou schopni zpracovávat odpadní vody a vozí si s sebou 400 tisíc litrů kyslíku.

Protože mají pražští záchranáři na místě základní vybavení, spolupracují také se záchrannou službou Ústeckého kraje. „Pokud je to zranění, které vyžaduje rentgen nebo další vyšetření, pacienta převezeme do nemocnice. Nejčastěji vozíme hasiče na chirurgii,“ pochvaluje si spolupráci s pražskými kolegy mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Voleník.

Požár v Českém Švýcarsku, sobota 6. srpna.
ONLINE: V Českém Švýcarsku hoří dva týdny. Nejkritičtější místo je nad Hřenskem

Pražští záchranáři ale nepracují jen přímo v Golemovi. S sebou si přivezli také čtyřkolku Polaris s ambulantní nástavbou, se kterou mohou v případě potřeby vyjet do terénu ke zraněnému hasiči. „Jsme schopni transportovat zraněného v leže za doprovodu záchranáře a přivézt jej k modulu Golem, kde již probíhá plná součinnost se záchrannou službou Ústeckého kraje. S Polarisem vždy vyjíždí dva naši členové,“ přibližuje další možnost zdravotní péče o hasiče Šedivka s tím, že Polaris vyráží do terénu denně.

Zdravotníci v Golemu se připravují také na následující dny, kdy mají panovat i ve Hřensku extrémní vedra vysoce přesahující 30 stupňů Celsia. „Modul samotný je vychlazený na konstantní teplotu, aby zdejší prostředí bylo příjemné i pro lidi, kteří tu zůstávají. Zvýšili jsme objem infuzních roztoků ve výjezdovém prostředku. Zvýšili jsme také objem chlazených nápojů a vozíme s sebou i rehydratační roztoky, které mohou kolegové vypít,“ dodává Šedivka.