Provoz na dálnici je zastaven na exitu 80. Policie aktuálně zastavuje dopravu před Libouchcem, aby kolona nestála v tunelech. To samé připravuje na tunelech Radejčín, Prackovice, kam se kolona zřejmě přiblíží. Podle posledních informací je zdržení pro kamiony na cestě do Německa na přechodu Hora sv. Šebestiána cca 2 minuty. Osobní auta mohou přes Cínovec, Hřensko nebo Poustevnu.

Kolona se na dálnici začala pomalu tvořit krátce před půlnocí. V jednu hodinu ráno byla kolona u exitu 87 Petrovice na tunelem Panenská. Z toho důvodu policie zastavovala provoz už dole před tunelem Libouchec na 81 kilometru, kde kolona narůstala. Před čtvrtou hodinou ranní byl na exitu 80 uzavřený nájezd na D8 ve směru na SRN. Najet se dalo na exitu 87 Petrovice. Situaci komplikují přísné kontroly na německé straně hranic.

V neděli 14. února postavili hasiči u hranic na dálnicích D8 a D7 odběrová centra pro testování na covid. "Testují se zde lidé, kteří smějí za současných podmínek překročit hranici do Německa," uvedli zástupci hasičského záchranného sboru. 

Jedno odběrové místo se nachází na hraničním přechodu Hora sv. Šebestiána, druhé je na 77. kilometru dálnice D8 ve směru na Německo na parkovišti u čerpací stanice MOL. 

Vlaky nevyjely

Od soboty nejezdí osobní vlaky ve směru Praha - Ústí nad Labem - Dresden - Berlin - Hamburg - Kiel. Jde o spoje EC 176, EC 174, dále EC 172 v úseku Praha hl.n. - Hamburg-Altona, EC 378 a rj 256 v úseku Praha hl.n. - Berlin Charlottenburg. Opatření platí do odvolání také v opačném směru. "Vlak rj 257 bude odřeknut v úseku Berlin Hbf. - Praha hl.n., vlak EC 173 bude odřeknut v úseku Hamburg-Altona - Praha hl.n., vlaky EC 177 a 179 budou odřeknuty v úseku Hamburg-Altona - Praha hl.n., vlaky EC 379 budou odřeknuty v úseku Kiel Hbf. - Praha hl.n.," informovaly České dráhy. 

Od neděle je změna také na lince U28 Děčín - Bad Schandau - Sebnitz - Rumburk. Vlaky nejezdí v úseku Dolní Žleb - Bad Schandau - Sebnitz - Dolní Poustevna a zpět. Spoje fungují pouze v úsecích Děčín hl.n. - Dolní Žleb a zpět, Rumburk - Dolní Poustevna a zpět.

"Opatření související se zastavením provozu vlaků osobní dopravy mezi Českou Republikou a Německem z důvodu rozšíření nemoci covid-19 v ČR. Na toto opatření navazuje od 14. února celkové zastavení provozu mezinárodních vlaků dálkové i regionální dopravy mezi ČR a Německem. Termín obnovení provozu mezinárodních vlaků bude oznámen, opatření platí do odvolání," upozornili pracovníci Českých drah.