„Stanovisko ministra financí zavinilo, že lidé propouštění v důsledku útlumu těžby v severozápadních Čechách nedostanou stejnou pomoc jako zaměstnanci OKD. To považuji za podraz na náš region," hodnotí včerejší jednání vlády Gabriela Nekolová, předsedkyně HSR-ÚK.

Podle ní musí stát přijmout odpovědnost za své rozhodnutí o budoucnosti těžby na Mostecku, kterým připraví o práci tisíce lidí.

„Útlum těžby uhlí na dole ČSA není důsledkem manažerského selhání, ale rozhodnutí státu, že zásoby uhlí za územně ekologickými limity se těžit nebudou. Přitom program na řešení sociálních dopadů a pomoc horníkům vláda opakovaně slibovala. Místo toho se však nyní rozhodla platit za tunel v soukromé firmě a Mostecko hodila přes palubu. Proč ministr financí už dávno neřekl lidem pravdu, že našemu kraji nepomůže," komentuje Nekolová.

Propouštěných z Ústeckého kraje se zastala ministryně Marksová, která přijala pozvání Ústeckého kraje a HSR-ÚK a vzniklou situaci přijede do regionu řešit. Její návrh pomoci bude vláda projednávat v červnu.