Two Voices – to je mezzosopranistka Edita Adlerová a šansoniérka Jana Rychterová. Kdysi začínala každá sama a každá jinak, až se jednou náhodně sešly na stejném pódiu a zjistily, že jim to pěkně souzní i společně a dohromady.

Adlerová s Rychterovou se pohybují křížem krážem spirituály, židovskými písněmi, klasickou hudbou, lidovými písněmi i autorským šansonem. V poslední době jsou na jejich vystoupeních stále častěji ke slyšení klasické skladby s texty Jany Rychterové, která ke známým kusům přistupuje s velkým nadhledem a smyslem pro humor.

Tím dostávají klasická díla nový překvapivý rozměr. Tedy skladby, které původně nebyly určeny ke zpěvu, ale zpívat se, jak je vidět a hlavně slyšet, dají. ”Text na Chačaturjanův Šavlový tanec pojednává o zlodějích, Mozartův Turecký pochod je o fotbalu, Na krásném modrém Dunaji o jídle a Beethovenova Osudová vypráví o Janině lásce k betonu,” přibližuje tvorbu dua Edita Adlerová. A Jana Rychterová k jejich spolupráci doplňuje: “Spojuje nás hlavně smysl pro srandu. Shodneme se v podstatě ve všem, vyhovíme si v nápadech i pracovním nasazení. Někdy se stane, že člověk ztrácí elán, ale od toho máme jedna druhou, vždycky se “nakopneme”. Zkrátka nás to dohromady baví.”

Edita Adlerová studovala konzervatoř v rodných Pardubicích a od počátku 90. let ztvárňuje v různých divadlech českých měst nejrůznější operní role a nastudovává náročné sólové party významných klasických vokálních děl.

Jana Rychterová zpívá svým hlubokým hlasem už od dětství stráveném ve Strašicích u Rokycan. Prošla folklorním souborem Hořeňák, vystřídala různá zaměstnání a nakonec vystudovala pedagogickou fakultu. V roce 2000 se stala členkou jazzového Hot & Sweet Orchestru Jiřího Suchého v divadle Semafor.

Spojovacím prvkem jejich dua jsou dva hlasy, klasický a šansonový, zkrátka Two Voices.

Cyklus koncertů Rebelující dámy české hudby vznikl ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze. První cyklus koncertů se uskutečnil v roce 2004, v roce 2011 proběhne již 8. ročník.

Loni proběhla i mimopražská verze projektu (Litoměřice, Benešov, Česká Lípa a České Budějovice), která byla koncipovaná jako výběr nejúspěšnějších koncertů z minulých ročníků.

V loňském roce proběhly ve spolupráci agentury Taktika Muzika a Městských kulturních zařízení Litoměřice čtyři úspěšné koncerty. Cyklus důstojně zahájila cimbalistka Zuzana Lapčíková se čtveřicí jazzových muzikantů. Následoval koncert dua Tara Fuki, které tvoří zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewicz – Nazir a Dorota Barová.

Další vystoupení se neslo v duchu rocku a jazzu. Bubeník Štěpán Smetáček představil svůj big band The New Orchestra of Dreams se sólistkou Tonyou Graves. Závěr cyklu potěšil příznivce krásného zpěvu a osobitého humoru herečky Báry Hrzánové, která se svou skupinou Condurango čerpá hlavně z latinskoamerických rytmů.