„Alois Klar byl mimořádnou osobností. Pomáhal lidem zdravotně handicapovaným začlenit se do společnosti, finančně podporoval i chudé studenty. Patřil mezi ně také Karel Hynek Mácha, s jehož jménem jsou Litoměřice v mnoha ohledech spojeny," uvedl starosta Ladislav Chlupáč při zahájení výstavy a dotkl se tak faktu, že výstava se jmenuje „Tys mě vedl". Což je název básně, kterou K. H. Mácha věnoval právě Aloisi Klárovi, který studoval na litoměřickém gymnáziu a po letech se do něj vrátil jako profesor.

Výstava představuje zakladatele prvního ústavu pro nevidomé v Praze jako mimořádnou osobnost počátku 19. století. Připomíná též jeho následovníky, kteří v udržování tradice péče o nevidomé v Čechách pokračovali. Alois Klar, rodák z Úštěka, čestný občan královského hlavního města Prahy a královského města Litoměřic, profesor a děkan filozofické fakulty pražské univerzity, zásadním způsobem změnil přístup k nevidomým na našem území.

Všechny panely a popisky vystavených předmětů jsou převedeny do Braillova písma. „Mezi nejzajímavější exponáty patří poklepové kladívko a pero, které použil císař František Josef I. v roce 1907 při slavnostním zahájení stavby nové budovy Klarova ústavu, a stříbrná pamětní mince, již vydala ke 250. výročí narození Aloise Klara Česká národní banka. Vítězný návrh autora Branislava Ronaie a mince samotná byla poprvé představena u příležitosti zahájení této výstavy," informoval spoluautor výstavy Tomáš Hlaváček, jednatel Společnosti pro obnovu památek Úštěcka.

Výstavu je možné v Karolinu zhlédnout do 31. května, a to od pondělí do pátku vždy od 10 do 18 hodin (kromě 1. a 8. května). Litoměřičané ji v příštím roce uvidí v prostorách Oblastního muzea.

Eva Břeňová