V hlavní výstavní budově galerie v Michalské ulici mohou návštěvníci zhlédnout výběr z autorčiny tvorby – velkoformátové olejové pastely, malby, originální design malovaný na látku, ale i úryvky z jejích deníků.

Dagmar Filípková byla na vernisáži bude osobně přítomna.

Alžběta Kumstátová, Holub kouká od Prahy na Středohoří, 2022
Nemůžu se nabažit toho kopce, říká Alžběta Kumstátová a veze do Roudnice výstavu

Výstava byla připravena ve spolupráci se spolkem Altán Art, který iniciuje setkávání a tvorbu lidí s handicapem a poskytuje zázemí tvůrcům art brut. Expozice Dagmar Filípkové nese název Pouť krkonošská a jiné krajiny a k vidění v galerii bude až do 26. května.

„Dáša Filípková je výtvarnice z pražského Ateliéru radostné tvorby, kreativního útočiště A.R.T. pro umělce s mentálním handicapem a duševním onemocněním, jejichž tvorba bývá označována jako art brut. Lidská bytost, od narození trochu jiné dítě, kterému ve věku vstupu do základní školy hrozil místo vzdělávání úděl celoživotní ústavní péče. A dnes? Renesanční osobnost – dáma v nejlepších letech, která hraje divadlo, píše deníky, podle kterých vznikají divadelní představení, okouzluje okolí svým zdravým úsudkem, jemnými bonmoty, živelnou energií, a navíc maluje… Malířka, která okamžitě zaujala Vladimíra Kokoliu při jeho první návštěvě v Ateliéru radostné tvorby svou přirozenou schopností pracovat s barvami – ryze, samozřejmě a vždy neopakovatelně,“ uvádí Barbora Klipcová ze Severočeské galerie.

Mohlo by vás zajímat: Svodidla u Čížkovic zdevastovaná bouračkou kamionu se dočkají opravy. Po roce

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín