Na pondělí 12. 3. zve všechny zájemce o virtuální cestování na cestopisnou přednášku PROVENCE, beseduje a promítá RNDr. Jaroslav Hofmann, redaktor časopisu Země světa.

Provence je kouzelný kout jihovýchodní Francie. Čechům přiblížil tento kraj před lety Miroslav Horníček, který tam měl pocit domova jako ve svém bytě v Praze a v Kytlici, kde měl chalupu. „Není divu, ten pocit domova tam musí mít každý průměrně vzdělaný Evropan,“ uvádí Jiří Voskovec.

„Protože v Provenci pronikli do Evropy Řekové, později Římané a založili tu evropskou kulturu a civilizaci. A pronikli tam proto, že když se přiblížili k Provenci, najednou jim to připadalo jako Řecko nebo Itálie. Cítili, že sem nějakým způsobem patří, a proto vstoupili do Evropy právě tímto krajem,“ napsal Jiří Voskovec.

Starobylé město Avignon, staré opatství St. Michel de Frigolet, Arles s římskými památkami nebo město Tarascon s nedobytným hradem i další střediska Provence, levandulová pole…

Slunce zde svítí průměrně 300 dní v roce. Vyprávění o tomto kraji s bohatou historií a kulturou Vás určitě zaujme. Přednáška se koná v klubovně KS Lovoš v ulici 8. května 12. března od 18: 00 hodin.