Podle kurátorky Aleny Beránkové oba umělce spojuje podobné vnímání světa. Výstava s názvem Odtud až na věčnost potrvá do 10. srpna.

„Pro takto monumentální prostor je třeba vybrat díla, která nebudou s kostelem soupeřit, ale budou s ním ladit," řekla kurátorka. Myšlenka na společnou výstavu se zrodila před dvěma lety, kdy v litoměřickém kostele vystavovala Umělecká beseda, jejímiž členy oba autoři jsou. Ředitel galerie Jan Štíbr nyní oslovil Fuxu, aby si k sobě pro společnou výstavu vybral sochaře. Volba padla právě na Zeithammla.

„Ačkoliv používají rozdílné vyjadřovací prostředky, oba ve své tvorbě směřují k určitému přesahu každodennosti," řekla Beránková. Fuxa svými černobílými rozostřenými fotografiemi zachycuje plynutí času a přechází až v jakési bezčasí. „Fotografie je pro mě sen o pohybu, neuchopitelný a poskytující tak nekonečné množství možností zobrazení," uvedl fotograf, jenž od roku 1981 působí na volné noze. V Litoměřicích vystavuje velkoformátové fotografie na speciálních kovových deskách z cyklu Za světem, kterými představuje několik možných světů.

Zeithamml hledáním dokonalého tvaru s využitím hlavně elipsy přivádí diváka až k samé podstatě bytí. „Dalo by se říci, že vše, co se týče tematiky mojí práce, se odehrává v rovině symboliky," řekl absolvent Státní umělecké akademie v Düsseldorfu, který svá díla vystavuje od roku 1980. Sochař využívá minimálních vyjadřovacích prostředků, hlavním materiálem je dřevo doplněné o kovy, jako bronz či plátkové zlato nebo stříbro jako symbol světla odkazujícího k věčnosti, nekonečnosti.

Barokní budovu postavenou v letech 1701 až 1731, která v minulosti sloužila jako jezuitský kostel, litoměřická Severočeská galerie výtvarného umění využívá pro prezentaci uměleckých děl od roku 1992. „Vždy v létě zde pořádáme jednu nebo dvě výstavy," uvedla Beránková. Vedle toho se v mohutném prostoru s jedinečnou akustikou konají koncerty. Koncem srpna zde vystoupí operní pěvkyně Eva Urbanová, doprovázená houslovým virtuózem Václavem Hudečkem.