„Říjnovým oslavám se podařilo pevně se zařadit do kalendáře oblíbených a hojně navštěvovaných akcí v našem malebném městečku. Zároveň se staly největší stylovou oslavou státního svátku v Čechách i v celém bývalém Československu," upozornil pořadatel akce Libor Uhlík.

Ten o stylové akci nemluví jen náhodou. Den českých řemesel totiž návštěvníky přenese do dob První republiky. Po malebných uličkách města se budou procházet dámy v dobových šatech, rámě jim nabídnou elegantně ustrojení gentlemani. Úštěk zachvátí také vlna módy z Čech i Paříže, chlapce zaujmou historická auta. Velký jarmark českých řemesel připomene poctivou práci. Ulice přitom stále zdobí kulisy filmařů, kteří budou ve starobylém městečku dotáčet seriál České televize První republika. „Dobové nápisy na domech vyrobené filmaři možná přispějí k ještě lepší atmosféře naší akce," dodal Libor Uhlík.

Co však neodmyslitelně patří ke vzniku republiky i jejímu majestátu, je prezident a „tatíček" národa Tomáš Garrigue Masaryk. Ten na náměstí dorazí i se svým doprovodem ihned v úvodu slavnostní akce, a to kolem desáté hodiny.

„Dle počasí přijede buď automobilem z Pražského hradu nebo na svém oblíbeném koni z Lán. Chlebem a solí jej přivítají zástupkyně místních žen, místní samosprávy, jeho věrní legionáři a zástupci řemeslných cechů. Po prohlídce města a celé akce pronese prezident zdravici, následovat bude slavnostní salva a jeho oblíbené písně," prozradil Libor Uhlík.

Program:

9.30 Zahájení na hlavní scéně

10.00 Příjezd T.G.Masaryka,

Psohlavci dudácká kapela

10.30 Vystoupení MŠ Pastelka Úštěk

11.00 Vtipná módní přehlídka salónu Vera Petroo

11.30 Staropražské písničky

12.30 Přehlídka historických bicyklů a kočárků

13.00 Projev prezidenta

13.15 Pěvecký soubor Zvonek

14.00 Průvod po městě s T.G. Masarykem a legionáři

14.30 Psohlavci

15.00 Módní přehlídka

15.30 Čeští legionáři a četníci ukázka výcviku

16.00 Staropražská kapela

16.30 Rozloučení s prezidentem T. G. Masarykem