Účastníci se sejdou v sobotu mezi 7. a 10. hodinou na prezenci v restauraci Sauna v Přívozní ulici v Lovosicích. „Autobusy vás odvezou ke startu před penzion Kocourov. Cíl je tradiční – v turistické chatě na vrcholu Lovoše,“ lákají lovosičtí turisté. „Letošní ročník je slavnostnější, neboť turistická chata na Lovoši slaví sté výročí položení základního kamene,“ upozorňují.

Služba Meteobox slibuje na sobotu maximální teplotu
až 19 °C, dopoledne polojasno, odpoledne jasno. Vát má mírný východní vítr.

Připraveno bude několik tras, přizpůsobených délkou silám účastníků. Nejkratší 4kilometrová je určena dětem a povede z Bílinky přes Struženku na Lovoš. „Na trase 8 kilometrů se můžete kochat nádhernými výhledy přes Třebenice až k Hazmburku, cestou můžete navštívit zříceninu Ostrého. Také 12kilometrová zavede pochodníky pod zříceninu hradu Ostrý, ale z Března vede do Oparenského údolí a k Černodolskému mlýnu. Odtud po modré značce vystoupá do cíle,“ přibližují pořadatelé.

Historicky nejnavštěvovanější 18kilometrová trasa zahrnuje výstup na vrchol Milešovky, cestu zase dolů až k Černodolskému mlýnu a následný další výstup na Lovoš.

Turistická chata na vrcholu Lovoše.
Na Lovoši chystají novinky. Mají širší nabídku, plánují ubytování a suvenýry

„Trasy 23 a 30 kilometrů také vedou na Milešovku. Ta kratší vede přes Milešov, ta delší přes Lukov. Odtud se sestoupí do obce Kletečná a přes Chotiměř k Černodolskému mlýnu. Padesátka jako jediná startuje z Lovosic, její trasa se dlouhá léta nemění. Však dálkoplazů bývá jen do pěti,“ přidávají s humorem turisté.