„Měla jsem možnost jet se podívat na natáčení filmu Zápisník alkoholičky a ještě teď jsem plná emocí. Je to trochu jako zpátky do minulosti. Z celého srdce obdivuji Terezu Voříškovou (Ramba – pozn. red), která roli vzala, ta role není vůbec jednoduchá, naopak, ale ona je v ní opravdu skvělá,“ svěřila se na sociálních sítích se svými pocity po zahájení natáčení autorka předlohy Michaela Duffková.

Filmaři začali nový snímek na Roudnicku natáček na konci března. „Já jsem odjížděla s mnoha emocemi, ale jsem si jistá, že film v Danově režii bude skvělý - smutný, silný, místy humorný, protože to některé absurdní situace nabízejí. Plný lásky i zklamaní, ale taky plný naděje,“ pokračovala autorka oceňovaného blogu a knihy.

Detail jednoho z pašijových obrazů - Kristus před Pilátem.
V roudnickém kostele visí 500 let starý komiks. Galerie ho používá pro výuku

Hlavní úlohu ve filmu o bitvě se závislostí na alkoholu ztvární Tereza Ramba. Hvězda Bobulí, několika hitů Jana Svěráka nebo Deníčku moderního fotra se k natáčení vrací po několikaměsíční pauze, kterou trávila s rodinou a jinými projekty. „Po dlouhé době a času stráveném s dětmi risk a psychický ponor, ale začínám se těšit a cítit i na tato větší témata,” řekla k natáčení Tereza Ramba.

Snímek získal také dotaci od Ústeckého kraj, filmaři se proto rozhodli ho celý natočit v regionu. „Filmaři by v kraji měli v rámci jarního a letního bloku natáčet zhruba 20 natáčecích dní v Mnetěši a okolí Řípu, ale také v Ústí nad Labem,” sdělila Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Zahájení turistické sezony na Státním zámku Ploskovice.
FOTO: Zámek v Ploskovicích přivítal první návštěvníky. Začala turistická sezona

Autoři filmu mají s podobným tématem již zkušenosti. Kolem alkoholismu se před pěti lety točil také jejich předchozí film Úsměvy smutných mužů. „Měl jsem silný pocit, že dokončením Úsměvů pro mě tohle téma neskončilo. Těch příběhů, kdy někdo bojoval s démonem alkoholu, jsem slyšel tolik, že jsem nejprve přemýšlel o seriálu. Téma mi připadalo nevytěžené hlavně z pohledu ženy, protože u nich se závislost projevuje naprosto odlišným způsobem než u chlapů. Dokážou ji dlouho skrývat, aniž by si toho kdokoliv z blízkých všiml. A pak se nám dostal do ruky blog Michaely Duffkové, který skvěle popisoval její bitvu se závislostí,“ uvedl režisér Dan Svátek.

Scénář vznikal čtyři roky, z knihy ho pro filmové potřeby adaptovala Marta Fenclová. V dalších rolích se představí například Miloslav König, Bára Lukešová nebo Oskar Hes