Místo, na jehož nádražíčku vznikal před 35 lety dobrodružný dětský film Páni kluci (režie Věra Plívová – Šimková, hráli Iva Janžurová, Josef Somr, Jiří Lábus, Magda Reifová, Petr Nárožný…) na motivy příběhů rošťáka Huckleberryho Finna, čeká v sobotu 30. července od 20.00 na návsi setkání s tvůrci i herci, projekce filmu Páni kluci, překvapení…

Více v rozhovoru s Radkem Kubalou ze Zubrnic.

Jak vznikl nápad připomenout 35 let od natočení filmu Páni kluci?
Vlastně náhodou, když loni Michal Dymek (ve filmu hl. hrdina kluk Tomáš) hledal lokace natáčení filmu Páni kluci. Potkali jsme se na bývalém nádraží v Levíně, kde se řada scén točila. V Levíně jsme našli roubenou chalupu, kde zatýkají Lubomíra Kostelku (Ležatka). Jako rekreační objekt ho má majitelka s přítelem, kteří do Levína rádi jezdí, ale moc turistů o Levínu neví. Napadlo mě, že bych film promítl na návsi v Levíně ve stylu letního kina. A protože je letos 35 let od premiéry, promítání se hodí i jako připomenutí natáčení. O Levínu se tak dozví více lidí, přijedou turisté…

Co vše se bude okolo dít?
Program začne ve 20.00 na návsi v Levíně besedou s herci, kteří ve filmu hráli. Během ní zahraje Radek Švejda z ústecké skupiny Ferit. Po setmění (cca 22.00) promítneme klip Expres na Levín, který vznikl na protest proti rušení lokálky. Poté diváci uvidí vystříhané scény z natáčení, nakonec Pány kluky.

Čím akce bude unikátní? Kolik bude připravených míst, co vstupné?
Zajímavá bude setkáním s herci a tvůrci i tím, že v tak pěkné obci nikdy nic takového nebylo. Chceme tak podpořit turistický ruch. Vstupné bude 40,- Kč na zaplacení autorských práv, k sezení je zajištěno kolem 200 míst.

Kdo přijede z lidí, kteří se na natáčení podíleli? I někdo hodně zajímavý?
Určitě představitel hlavní role Michal Dymek (Tomáš), s dalšími jednáme. Je to nekomerční akce, proto je trochu složitější herce do Levína dostat. Další z herců bych tedy nechal jako překvapení.

Už se podobné setkání odehrálo? Odkud se vám už ozvali zájemci?
Akci 30 let filmu Páni kluci hostily Litoměřice, kde také vznikla spousta scén. A 25 let od vzniku filmu jsme oslavili v Železničním muzeu v Zubrnicích. Nejvíce lidí se nám ozývá z okolí kolem Levína, Úštěka a Litoměřic, výjimkou ale není ani Praha. Malá komorní akce pomalu přerůstá ve velké setkání… (smích)

Jste připraveni také na případnou nepřízeň počasí?
Měli bychom být. Zkusíme zajistit kulturní sál v obci.

Vyjde k výročí něco zajímavého, budeme si moci odvézt z oslavy suvenýr?
Ano, na místě dostanou návštěvníci možnost zakoupit si DVD s filmem Páni kluci.

Řekněte – udělali byste rádi z takového setkání tradici? Či počítáte s tím, že je to „jen“ jednou a dost?
Vzhledem k tomu, že se akce – byť na jiných místech – koná potřetí, tak už to trochu tradice je. Ano, budeme se snažit v takových akcích pokračovat.

Jak vás samotného film oslovil, jakou roli ve vašem životě sehrál?
Vzhledem k tomu, že železnice je mým koníčkem –jsem členem spolku Zubrnická museální železnice – skvělý snímek Páni kluci má pro náš spolek i pro mě velkou historickou hodnotu. Dokonce ani v žádném dokumentu není lokálka tak zdokumentovaná jako ve filmu Páni kluci.