Předprodej vstupenek byl právě zahájen. Vstupné do prvních pěti řad se však blíží tisícikoruně. Zda to není příliš vysoká částka, jsme se zeptali ředitelky Městských kulturních zařízení Litoměřice Věry Kmoníčkové.
„Nepochybně je, nicméně do výše vstupného, ani například do možnosti uplatnit obvyklé slevy, jsme nemohli hovořit. Pořadatel si od nás objednal komerční pronájem sálu a služby související se zajištěním koncertu. Cenu za vstupenky následně stanovil sám a my ji byli nuceni akceptovat v případě, že chceme v Litoměřicích nabídnout vystoupení nejúspěšnější české zpěvačky, kterou Lucie Bílá je," vysvětlila ředitelka Kmoníčková.
Vstupné na ostatní pořady, jež v domě kultury pořádá MKZ, je přitom výrazně nižší. A to proto, že provoz jednotlivých zařízení je dotovaný z příspěvku zřizovatele, tedy města. „Jinak bychom mohli jen těžko nabídnout vystoupení Hany Zagorové za 290 korun, když v Praze se vstupné blíží pětistovce," uvedla příklad Věra Kmoníčková s tím, že částka představující výtěžek ze vstupného pokryje v domě kultury většinou jen honorář interpreta.
Stejně tak tvorba cen v divadle bere v potaz finanční možnosti obyvatel města středního typu. Vstupenky na představení často slavných divadelních společností proto většinou bývají dotované městem. Jinak by se nepohybovaly na tak nízké úrovni, jak je v Litoměřicích obvyklé.
Nejjednodušší kalkulace cen je v případě vstupného do kina Máj.
Vstupenka na premiéru filmu je stanovena příslušným distributorem, kterému jde 50 procent zisku + 21% DPH. Zbytek zůstává provozovateli kina, tedy MKZ.
Eva Břeňová