K oblíbené akci se v Litoměřicích tradičně připojí celá řada muzeí, galerií a dalších institucí. Program bude probíhat v pátek od 17 do 22 hodin a v sobotu od 10 o 12 hodin.

Kompletní rozpis Litoměřické muzejní noci najdete
na stránkách galerie-ltm.cz.

„Celovečerní festival výstav, vernisáží, přednášek, komentovaných prohlídek a procházek, tvůrčích výtvarných dílen a hudebních i divadelních představení letos zahájí studenti Základní umělecké školy v Litoměřicích slavnostními fanfárami z balkonu Knihovny Karla Hynka Máchy. Poté se otevře 11 kulturních objektů v centru města Litoměřice a v jeho blízkém okolí,“ láká Michaela Cammarata ze Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích.

Tak vypadala Litoměřická muzejní noc loni:

Zájemci získají informace, propagační materiály a především návštěvnické náramky, sloužící jako volná vstupenka na jednotlivé programy, v Informačním stanu Litoměřické muzejní noci. „V pátek 17. května bude stan umístěn před Infocentrem města Litoměřice na Mírovém náměstí, v sobotu 18. května před Diecézním muzeem v Litoměřicích tamtéž,“ upozorňují pořadatelé.

Podívejte se, kam můžete letos vyrazit.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Hlavní výstavní budova v Michalské ulici nechá nahlédnout do výstav a expozic v doprovodu básníka, ale také poutníka a obdivovatele noční oblohy, Karla Hynka Máchy. Děti projdou zábavnou poznávací cestu galerií s pracovními listy. K vidění budou expozice Gotika. Umělecká topografie regionu severních Čech ve 13.–16. století, dále Dagmar Filípková: Pouť krkonošská a jiné krajiny a také Martin Mainer: druhé dežavy. Od 17.30 a od 19.30 proběhne autorská meotarová projekce Michaely Duškové k výstavě Dagmar Filípková: Pouť krkonošská a jiné krajiny.

Muzeum insitního umění

Odpočinek i poučení najdou návštěvníci na Mírovém náměstí 24/16. Ve dvoře nabídne své služby Pražírna Kávy Zoban, vnitřek muzea nabídne Magickou cestu galerií a volně přístupnou expozici. Probíhat bude Filmotéka v podkroví. Muzeum insitního umění představí výběr krátkých dokumentárních filmů o insitních umělcích ze svých sbírek.

Běh pro hospic, Litoměřice 2023.
Běh pro hospic v Litoměřicích letos zaštítí prezident Pavel. Natočil video

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích na Mírovém náměstí také zpřístupní stálou expozici. Ta je společným projektem Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích a Biskupství litoměřického.

Parkán SGVU

Na parkánu galerie výtvarného umění se bude pro změnu hrát. Od 18 a 20 hodin tam ve dvou zhruba půlhodinových setech vystoupí litoměřická kapela Choroš. Vstup na parkán je z hlavní výstavní budovy galerie v Michalské ulici.

Zdroj: Youtube

Choroš - Haló  Zdroj: YouTube.com/modryznebe

Galerie marionet a Sváťovo dividlo

Bývalá jezuitská hvězdárna v Krajské ulici připravila komentované prohlídky. Začínat budou každou hodinu od 18 do 21 hodin a během zhruba třiceti minut představí část z více než 250 loutek a pohádkových dekorací. V 18.30 a 19.30 zahraje na kytaru Alexandr Kárász. V sobotu od 10 potěší nejmenší diváky na tržnici Felixe Holzmanna divadelní představení O broučkovi.

Oblastní muzeum v Litoměřicích

Skutečně pestrý program připravuje Oblastní muzeum v Litoměřicích. V budově na Mírovém náměstí v pátek nabídne Výpravu za zelenými muži a jinými podivuhodnými bytostmi, což je dílna pro děti plná hraní, pátrání a tvoření (17-19). Čajovna poskytne posezení na muzejním dvoře. Zvědavci budou moci nahlédnout do nově zrekonstruovaných prostor Staré radnice. V muzeu bude k vidění komorní výstava Renesanční epitafy Litoměřic a v 19.30 tam Monika Stará z Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP představí metody digitalizace památkově chráněného objektu a práci s 3D skenerem. Její půlhodinová přednáška nese název Renesance ve 3D. Od 19.30 představí Nejzajímavější objevy Kamil Podroužek z Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP. Přiblíží průzkum budovy staré radnice, který probíhal během rekonstrukce, a seznámí se zajímavostmi, které byly odhaleny.

Věž Kalich na litoměřické radnici. Archivní foto
Litoměřice mají nové propagační video. Láká na romantiku, pohodu i památky

Knihovna Karla Hynka Máchy v Litoměřicích

Program připravený knihovnou bude slyšet po celém Mírovém náměstí. V pátek v 17 hodin tam studenti místní umělecké školy slavnostně zahájí letošní Litoměřickou muzejní noc fanfárami z balkonu. Krátce poté vyrazí na komentovanou procházku městem zájemci s historikem Filipem Hrbkem. Tématem budou Počátky Litoměřic.

Galerie Gotické dvojče – Kulturní centrum Řehlovice

Kapky na kameni. Tak se jmenuje výstava ilustrací ze stejnojmenné knihy, která bude v pátek 17. května k vidění v galerii v Jezuitské ulici. Od 18.30 proběhne k tomuto tématu workshop s Anetou Volrábovou.

G2 Gotické dvojče, Dům umění, Institut kresby a grafiky

Pražští divadelníci Loutky bez hranic připraví humorný kus pro malé i velké diváky Kouzelník Eňo Ňuňo (17.00). A také hru Včely. To je interaktivně výtvarně -divadelní instalace o fascinujícím světě společenství včel medonosných, několikahodinové průchozí představení pro celou rodinu.

Zdroj: Youtube

Loutky bez hranic: Včely - trailer  Zdroj: YouTube.com/Daniel Schenk - Mittelpunkt

Páteční odpoledne a večer až do 22. hodiny nabídne také Chill out zónu G2.

Muzeum Křišťálový dotek

Unikátní Muzeum Křišťálový dotek na Mírovém náměstí ukáže jedinečnou expozici autentických otisků rukou slavných osobností ve formě českého křišťálu. Zájemci mohou absolvovat zhruba hodinové komentované prohlídky, začínající po hodině v pátek od 18.30 do 21.30 a v sobotu v 10.00 a 11.00.

Připomeňte si tuto akci v roce 2010:

Informační centrum města Litoměřice

„Íčko“ naplánovalo na pátek prohlídku stálé expozice Důl Richard v proměnách času v historickém podzemním sklepení pod budovou radnice. Startuje se právě v infocentru.

Dílna ručního papíru

K Litoměřické muzejní noci se přidá i Dílna ručního papíru ve Velká Dominikánské. Exkurze do ojedinělé expozice Příběh papíru – historie, technologie a zajímavosti o výrobě papíru budou začínat každou půlhodinu od 17.00 do 19.30.

Vstupné na všechny akce a prohlídky je zdarma. K prokázání slouží náramek, který bude k vyzvednutí v Informačním stanu na náměstí a nebo na kterémkoliv stanovišti. 

Mohlo by vás zajímat: Zámek Ploskovice se vrací časem. Nová expozice ho představí, jak vypadal kdysi

Zdroj: Deník/Karel Pech